Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5217841 www.bgdnes.bg

Северна Корея може да е взривила хибридна, а не водородна бомба

Между 48 и 72 часа ще са нужни в най-добрия случай, за да се получи първата независима информация за това дали наистина Северна Корея е направила изпитание на водородна бомба или блъфира. Засега няма съмнение, че това е бил ядрен взрив, но се множат съмненията на експерти, че Пхенян действително е направил технологичен пробив към водородно оръжие, съобщава "Дневник".

Ласина Зербо, който ръководи международната комисия за мониторинг на ядрените тестове, обясни, че станции на базираната във Виена организация могат да засекат през следващите три дни в района и предимно в Япония и Русия частици на радиоизотопи, изхвърлени след подземния взрив. Анализът им ще покаже за какво по-точно става дума.

Реклама

Преди това обаче американски самолети най-вероятно ще вземат проби (ако не са го и направили вече), както постъпиха при предишните тестове от 2009 г. и 2013 г.

През 2013 г. за събиране на частици бяха нужни 50 дни, но този път се очаква срокът да е много по-кратък, тъй като по оценка на американския геофизичен институт експлозията е станала много по-близо до повърхността.

По данни на Зербо взривът от сряда е бил по-слаб от този през 2013 г., а предизвиканият от нея трус е бил с магнитуд от 4.8. Преди три години бе изчислено, че мощността на взривеното ядрено устройство е била под 10 килотона.

Брус Бенет от Rand Corporation е един от първите, усъмнил се в твърденията на Пхенян. "Експлозията би трябвало да е 10 пъти по-мощна в сравнение с това, което те съобщават. Така че Ким Чен Ун или лъже за водородна бомба и просто са взривили малко по-мощно атомно устройство, или тестът не е протекъл според първоначалните планове", казва той, цитиран от Би Би Си.

Ду Венлонг, китайски оръжеен анализатор, казва пред националната телевизия CCTV, че "данните не потвърждават хипотезата за водородна бомба".

Дейвид Олбрайт, ръководител на вашингтонския Institute for Science and International Security, казва, че "общо взето, не вярваме, че Северна Корея е взривила устройство със структурата на водородна бомба". Според него дори при допускане, че Пхенян е ограничил мощността на взрива, за да намали опасността от радиоактивно замърсяване, пак би трябвало експлозията да е много по-голяма.

Реклама

"Създаването на термоядрено оръжие е сериозно предизвикателство и се смята, че на този етап то е отвъд капацитета на Северна Корея", допълва той, цитиран от "Гардиън".

Олбрайт, както и други анализатори, не изключват да е взривено хибридно устройство - по-мощно от обикновена атомна бомба, но все пак по-слабо и технологично по-несъвършено от водородна. "Но и при този вариант пак би трябвало експлозията да е по-силна", добавя той.

Реклама
Реклама
Реклама