Мистерия със стенописа на Зограф

Симеон ДЕМИРЕВ
Истинска мистерия се завихри около стенописа на Захарий Зограф в село Леденик. За да се докаже наистина, че творбата е автопортрет, ще се направи научно изследване.
Специална делегация от историческия музей във Велико Търново ще прави снимка на стенописа. Заснемането му ще продължи повече от час. Рисунката ще бъде и реставрирана. "Ще се изследват боите, с които е рисувана творбата. Очакваме в най-скоро време да започне реставрацията на стенописа. Не е ясно колко пари ще струва", каза пред "България Днес" кметът на село Леденик Антон Кръстев.
Уникалният автопортрет на Захарий Зограф, който бе открит наскоро, е леко захабен. Картината е правена върху стената на църквата и е висока около 40 см. На нея майсторът се е представил в цял ръст, а в ръцете си държи четки и бои.
Творбата на Захарий Зограф се намира вляво от входа на храма, точно до мястото, където се продават свещи. Въпреки това никой не го забелязал и той стоял в забвение близо 165 г.
Стенописът бе открит преди месец от члена на църковното настоятелство Тошко Морчев и отец Илия в храма "Св. Георги Победоносец" в село Леденик. Всички иконописи в църквата са от Захарий Зограф. Управникът на селото добавя, че в същата църковна книга се казва още, че прочутият Зограф е оставил на храма в селото над 30 свои икони.
Храмът е построен между XVI и XVII век. Творбата на Захарий Зограф е от 1850 година.
"Той е оставил автопортрети на пет места. Ние сме единствена църква, която има творба от него. Останалите са в Бачковския, Рилския, Троянския и Преображенския манастир. Този при нас се различава доста от останалите. Автопортретът не е подписан от Зограф, но си личи, че е той. Стилът му го издава. Стенописът е леко захабен, но мисля, че ще успее да се възстанови", убеден е началникът на селото.
Това е последният автопортрет на Захарий Зограф. Той умира през 1853 година, когато е покосен от тиф.