Изчезването на Росен Янков

Дългогодишният журналист от в. “24 часа”, сега зам.-главен редактор на “168 часа”, прекара цяла нощ в усойна лозенска гора
Защо Росен Янков се загуби в гората в неделя - четете в новия брой на култовото списание “Тренд” през юли. Как бе намерен - четете още сега.
Мъж, се е загубил в планината край софийското село Лозен в неделя вечер, съобщи рано сутринта в понеделник Планинската спасителна служба. Установен е контакт с него през нощта, на сутринта обаче батерията му пада и започва физическото му дирене от спасители. По обед той сам се обажда от Пасарелския манастир, че е жив и здрав и търсенето приключва.
Изчезналият е Росен Янков, дългогодишен журналист от “24 часа”, в в момента зам.-главен редактор на “168 часа” и отговорен редактор на седмичниците “Здраве без лекарства” и “Живот без рак”. Журналистът е измъкнат от гората непокътнат и в добро състояние.
Какво се случва в бурната нощ освен дъжда. В неделя по обед той отива в Лозенската планина да подготвя текста за летния брой на легендарното списание “Тренд”, който излиза в началото на юли.
Тръгва от Лозенския манастир по пътека, която му е позната. Ходи дълго и навлиза в гъста дъбова гора, която събужда интереса му на природоизпитател. Навлиза в нея, прави своите ценни находки и, както си ходи, достига голяма непозната поляна. Решава, че може би е объркал маршрута и почва да търси път. Броди дълго, а гората става все по-гъста и все по-страшна в спускащия се здрач.
Тогава решава да звънне на тел. 112 и да поиска услуга. Пита диспечерката дали е възможно да му съобщят местоположението му, като го локализират по клетката на телефона. Обяснява, че се интересува в каква посока се намира Лозенският манастир - отправната му точка. Казва, че има компас, но просто не намира място да се измъкне от гъсталака.
Операторката на спешния телефон му обяснява, че не може да му помогне с координати, защото телефонът му е стар модел. Той ѝ благодари и казва, че ще се оправи сам. Въпреки това от тел. 112 задействат маханизма за спасяване на бедстващ човек. Първо му се обажда дежурният полицай, който обяснява, че истинската причина да не може да бъде локализиран чрез телефона е, че в района има една клетка - Пасарел. Тя показва, че Янков е някъде в Лозенската планина, нещо, което вече е известно.
След това му се обажда дежурният от пожарната, после дежурният от Планинската контролно-спасителна служба, който му дава указания. Да спре да се движи и да се прислони някъде за нощувка в гората, а след развиделяване да се измъкне от нея по светло.
Последен му се обажда кметът на Лозен, който вдига ловната дружинка. Янков и на него казва, че няма нужда да бъде търсен в тъмницата. Казва, че вече се е настанил удобно и си е запалил огън. Този огън му дава нужния конфорт в дъждовната нощ.
След половин час - ново обаждане от кмета: “Чуваш ли ни изстрелите?” Янков не ги чува и затова се разбират да спрат издирването до сутринта, защото очевидно са в различни райони.
На сутринта обаче полицай звъни на съпругата му, друг е пратен до жилището на родителите му, да не би да се прибрал там междувременно.
И издирването му започва отново. но той вече е оцелял. “Трудно се пали огън, когато вали”, каза Росен Янков пред “24 часа”. На сутринта той изсушава дрехите си и тръгва по течението на река, без пътека по екстремно труден терен. Успява да стигне сам до Пасарелския манастир. От там се обажда на кмета на Лозен и казва къде е. Издирването е прекратено.
Защо се изгуби Росен Янково четете в новия брой на списание ТРЕНД.
Редакцията изказва благодалности нав сички служители от телефон 112, полицията, пожарната, планиската спасителна служба, ловците от Лозен. Спецална бладоталност на министър Румяна Бъчварова, главен комисар Николов и на енергичния кмет на Лозен Васил Станчев.
Спасеният Росен Янков сколаса да се прибере в редакцията, преди да е излязла статията за него.