Удавиха в кръв летището в Истанбул (обзор)

Убитите при атентата са 41, ранените - 239
“Имаше много кръв и части от тела, парчета от стъкла и от тавана покриваха пода, чуваха се писъци, хора, които не знаеха къде са членовете на семействата им, се лутаха, облени в сълзи, цареше масова паника.” Това разказа пред в. “Дейли мейл” британският оператор Лорънс Камерън, който пътувал от Латвия за Измир. Самолетът му кацнал в момента, когато във вторник вечерта стана кървавият атентат в Истанбул.
Най-малко 41 души са убити, а 239 са ранени, след като трима атентатори самоубийци се взривиха на летище “Ататюрк”, съобщиха световните агенции. Поне 50 са убитите според анонимен турски представител, цитиран от АП. 13 от ранените са в много тежко състояние, така че жертвите може да нараснат.
Според турския премиер Бенали Йълдъръм и тримата атентатори били въоръжени с автомати “Калашников”.
Те пристигнали
на летището
с такси
и първо започнали да стрелят по пътниците и полицаите от охраната, за да създадат истерия, преди да детонират поясите си с експлозиви. Според в. “Дейли мейл” едната атака станала на входа на пристигащите на международния терминал, който е близо до паркинга, втората пред залата за пристигащи, а третата във вътрешността на терминала за пристигащи.
“Ататюрк” е третото най-натоварено летище в Европа и е с много засилени мерки за сигурност. Първата проверка се прави още при влизането. Минава се през металдетектори и се проверява багажа на рентген. Две от експлозиите станали преди влизането в зоната за сигурност, посочва френският в. “Фигаро”. Турските власти настояват, че нито един от терористите не е влязъл в тази зона.
Неописуема паника избухнала сред пътниците. “Хората не знаеха какво да правят.
Някои се
втурнаха да бягат
директно към
смъртта си”,
заяви пред Би Би Си свидетелят Ричард Калнинс.
Няма данни за пострадали българи, съобщиха външният министър Даниел Митов и посланикът ни в Анкара Надежда Нейнски. Според валийството в Истанбул 23 от идентифицираните жертви са турци, а 13 са чужденци - петима саудитци, двама иракчани, украинка, иранец, китаец, по един гражданин на Йордания, Тунис и Узбекистан. Палестинският посланик в Турция обявил и за убита палестинка.
Сред ранените има 7 саудитци, руснак, още един украинец, петима палестинци, Париж съобщи за двама пострадали французи. Според експерти атаката изглеждала добре организирана и координирана.
В мрежата се появи видео, показващо смъртта на един от камикадзетата. Вижда се как мъжът пада на пода, след като очевидно е прострелян с куршум. От ръцете му пада оръжието и отхвърча на няколко метра. Към лежащия терорист се приближава мъж в полицейска униформа, който обаче почти веднага хуква да бяга. По всичко изглежда, че е видял как нападателят опитва да активира пояс с експлозиви. След секунди прогърмява взрив.
77-годишен турист от Южна Африка описа един от терористите, който стрелял по всичко, което мърда в залата за заминаващи на международния терминал.
Бил облечен
изцяло в черно,
но без маска
на лицето
Първите две експлозии избухнали скоро една след друга. В този момент той престанал да стреля. Скрил оръжието си под сакото, оглеждал се тревожно, за да види дали някой няма да го спре. После се спуснал с ескалатора. Тогава се чула третата експлозия и всичко свършило. Други очевидци разкриха, че преди атаките са чули викове: “Аллах Акбар”.
Турският премиер Бенали Йълдъръм посочи, че зад атентата стои “Ислямска държава”. До сряда следобед обаче никой не бе поел отговорност.
Турски разузнавачи посочиха, че и
тримата
извършители
вероятно са
чужденци
Телата им, на които е направена аутопсия, били разкъсани от кръста нагоре, затова самоличността им още не е установена. Проучват се кадри от охранителните камери и от напревените от пътниците видеа, за да се установи възможно най-бързо кои са те.
Веднага след атаката президентът на Турция Реджеп Ердоган проведе извънредно съвещание с премиера и шефовете на сигурността. По-късно той призова целия свят да се обедини срещу заплахата. Атаката става в момент, когато Турция сближава отношенията си с Русия и Израел.
Много авиокомпании прекратиха всичките си полети до Истанбул в сряда. Сред тях са руската “Аерофлот”, египетската “Иджипт еър”, иранските авиолинии. Няколко часа след атентата обаче летището възстанови работата си. Докато пътниците се чекирали, служители на летището разчиствали изпочупените стъкла и миели засъхнала кръв.
Турските авиолинии пък обещаха да върнат парите за билетите за полетите до 5 юли. Всеки пътник, който има билет до тази дата, но реши да го отмени, ще бъде компенсиран, съобщи авиопревозвачът.
Нападателите били 7 и четирима от тях успели да избягат от летище “Ататюрк” след касапницата. Това обяви в първите часове след атаката журналистът Абдулкадир Селви от в. “Хюриет”. По-късно информацията за избягали нападатели беше опровергана лично от президента Реджеп Ердоган.
Селви разказа, че вниманието на хората в чакалнята на летището
било привлечено
от мъж, облечен
в шлифер
въпреки адските
жеги в Истанбул
Полицаите започнали да го следват, той се приближил до двама други мъже и те усетили, че са наблюдавани.
“В този момент единият започна да стреля с автомат “Калашников” напосоки и веднага с другите потънаха в тълпата. В същия миг първото камикадзе се взриви на входа на терминала за външните линии. На това място са и най-много от жертвите.”
Полицаите отвърнали със стрелба, а терористите се затичали от входа към чакалнята. Там вторият атентатор-самоубиец се взривил, а камерите записали ужасяващите кадри с огромното огнено кълбо и търкалящите се на пода десетки хора.
Някои турски медии обявиха в началото, че единият от камикадзетата бил заловен жив, но властите посочиха, че и тримата са мъртви.
Албанският
премиер
Еди Рама
се разминал
на косъм със
смъртта,
съобщи в. “Дейли телеграф”. Той кацнал на летището в Истанбул по време на атентата за официална визита в Турция. Рама и придружаващите го лица били откарани на сигурно място в официална резиденция.
Според бившия български консул в Одрин Георги Димов атентаторите в Истанбул са имали вътрешен човек на летището. Властите вече са започнали проверки, за да разберат имало ли е съучастници на самото летище.
Турското разузнаване предупреждавало властите за възможни атаки 20 дни по-рано, съобщи Си Ен Ен Тюрк. В предупреждението се посочвало къде са уязвимите места, като сред тях било и летище “Ататюрк”. Според медии часове преди експлозиите в туитър се появило съобщение за готвеното кръвопролитие.
Късно следобед в сряда стана ясно също, че службите за сигурност са намерили две неизбухнали гранати, принадлежащи на терористите.
Горе-долу по същото време на летище “Кенеди” в Ню Йорк бе обявено извънредно положение заради два подозрителни пакета. Всички пътници от един от терминалите били евакуирани, съобщи агенция Интерфакс.
В сряда в Турция бе обявен национален траур и знамената бяха спуснати наполовина. Погребенията на жертвите, които са турски граждани, също започнаха.
Нейнски: Няма данни за български граждани сред пострадалите
Няма информация за пострадали български граждани при атентата в Истанбул, каза посланикът на България в Турция Надежда Нейнски пред Нова тв. Късно през нощта четирима студенти, които са кацнали в Истанбул с полет от Вилнюс, потърсили съдействие в Генералното консулство. Властите ги били настанили в скъп хотел, който не бил по джоба им.
Според Нейнски една от причините за атентата е това, че “Ислямска държава” вижда в Турция поддръжник на светското и прозападното.
По думите ѝ атентатът бил от типа “Мумбай”, т.е. целял е много повече жертви, но бързата реакция на службите за сигурност е предотвратила много по-голямо нещастие.
Наша сънародничка, която във фаталната нощ все пак е успяла да излети от Истанбул за Франкфурт, се удивлява “как при при такива мерки за сигурност и толкова много полиция може да се случват подобни неща”. По думите ѝ проверките започват още на входа на аеропорта, където мерките били жестоки. Влизащите на летището са принудени да свалят всичко от себе си, да извадят всички вещи от чантите. След обичайната паспортна проверка била наложена трета, още по-строга.
Преподавателят по спорт и лична защита в Свободния университет във Варна доц. Огнян Къчев, негов колега и двама техни студенти били на истанбулското летище по време на атентата, съобщи bTV. “Видях как един от тях извади автомата изпод дрехите си и започна да стреля по хората”, каза Къчев.
Журналист: Гледах очи в очи терориста
Бяхме лице в лице с терориста и го гледах в очите. Това разказва американският журналист Стивън Набил, който се връщал от меден месец с жена си, когато станала атаката на летище “Ататюрк” в Истанбул, пише в. “Дейли мейл”.
Малко преди взрива той отишъл да си вземе пица на втория етаж, а съпругата му останала в кафене на първия. Когато чул първите изстрели, Набил се затичал обратно към стълбите. От тях видял празен голям периметър, по средата на който били терористите, стрелящи напосоки.
След взрива Набил изтичал при жена си и я придърпал към намиращ се в близост фризьорски салон. Тя била ранена при атаката. Зачакали в ужас, след като чули изстрел извън магазина. “Едва се спасихме”, разкрива мъжът. Седели на земята в продължение на 45 минути.
Терорист минал покрай ранен руснак на летището в Истанбул, пише ТАСС. “Видях тичащ из летището човек с черни дрехи. Той стреляше в различни посоки, буквално бягайки. Трябваше да блъсна жена си напред, за да може тя да се скрие зад отворената врата на един павилион. Тогава ме раниха в крака.” Това разказва Александър Лубнин, който заедно със съпругата си Татяна трябвало да излети от истанбулското летище за Москва, когато станала атаката. Въпреки болката от раната, успял да изпълзи на безопасно разстояние. “Стрелецът изтича покрай мен”, спомня си мъжът. Когато терористът изчезнал, двамата съпрузи се измъкнали от сградата на аеропорта.
Свързват атаките със затоплянето с Москва и Израел?
Взривовете в Турция станаха само часове след началото на голямата дипломатическа кампания на турския президент Реджеп Ердоган за подобряване на отношенията с Израел и Русия и това едва ли е случайност, посочва в. “Хюриет”. Те съвпаднали също и с големи операции за изтласкване на джихадистите от “Ислямска държава” от районите около турската граница.
Изданието припомня, че само ден преди атаките Турция и Израел сключиха споразумение за нормализиране на отношенията след 6 години на двустранно замразяване. Малко по-рано пък президентът Реджеп Ердоган изпрати писмо на руския си колега Владимир Путин, за да засвидиетелства съжалението си за сваления руски самолет Су-24. Също преди ден пък премиерът Бинали Йълдълъм оповести намерение за подобряване на връзките с Египет.
Шефът на комисията по международните въпроси в горната камара на руския парламент Константин Косачов също предположи, че експлозиите са насочени срещу опитите на Анкара да подобри отношенията си с Москва и Тел Авив.
Кери: Атентатът е признак на отчаяние
Фактът, че “Ислямска държава” се насочва към летища, е признак на отчаяние, защото губи. Това каза държавният секретар на САЩ Джон Кери за атентата в Истанбул, съобщи АП.
“Да, можеш да взривиш бомба на летище, можеш да се самовзривиш. Това е трагедията. Ако си отчаян и знаеш, че губиш, и искаш да се откажеш от живота си, тогава очевидно можеш да нанесеш някаква вреда”, каза Кери.
Европейските лидери и САЩ осъдиха атентата на летище “Ататюрк” в Истанбул, пише Би Би Си. “Още една трагична терористична атака в Турция. ЕС застава до турския народ”, написа в туитър шефката на външната политика на ЕС Федерика Могерини.
Звездите от света на шоубизнеса също не останаха безразлични към атентата.
“Поднасям най-искрени съболезнования. Молитвите ми са отправени към хората, засегнати от атентата в Турция”, написа в туитър певицата Пинк. “Сърцето ми е с Истанбул”, заяви латинозвездата Енрике Иглесиас.
Певиците Шер, Лиан Раймс, както и актьорът Илайджа Ууд също реагираха на трагичното събитие.
Отмъщението на Анкара - като дъжд от ада
Отмъщението на Турция за атентата в Истанбул ще е като дъжд от ада, заяви пред Си Ен Ен Сонер Кагаптай от турската изследователска програма към Вашингтонския институт. Според него, ако извършителят на атаката е “Ислямска държава”, както обяви премиерът Бинали Йълдъръм, Анкара ще отговори с тотална война. “За Турция сега ликвидирането на “Даеш” ще стане абсолютен приоритет, твърди експертът.
“Не правете грешка: за
терористичните организации няма
разлика между Истанбул и Лондон,
между Анкара и Берлин, Измир и Чикаго или Анталия и Рим.”
Това обяви турският президент Реджеп Ердоган, който осъди насилието и изрази надежди, че случилото се ще се превърне в “повратна точка” за целия свят, за да се обедини в борбата срещу тероризма, предадоха информационните агенции.
“Всички кошмарни сценарии – дори се страхуваме да си ги представим, ще станат действителност един по един, ако държавите не водят съвместна борба срещу терористичните организации”, изтъкна Ердоган. Той подчерта, че атаката, “която беше извършена по време на свещения месец рамадан, показва, че тероризмът
удря без оглед на вяра и ценности”
Турският държавен глава изрази мъката си за “гражданите, които загубиха живота си” и поднесе съболезнования си към цялата нация.
Експерти по сигурността от различни държави призоваха мерките за сигурност по летищата да бъдат изцяло преосмислени, съобщи в. “Дейли мейл”. Според тях в момента 7 европейски държави са изложени на най-висок рист от атентати и това са Великобритания, Франция, Испания, Белгия, Германия, Турция и Русия. България е поставена сред страните, в които, макар и да са малко вероятни, терористичните нападения не са изключени.
Турция е залята от взривове
2016 година
7 юни, Истанбул: Кола бомба уби 7 полицаи и 4-ма цивилни. Отговорност пое кюрдската екстремистка групировка ТАК – “Ястреби за свободата на Кюрдистан”.
19 март, Истанбул: Камикадзе, опасано с експлозиви, се взриви по обяд в сърцето на града, на главната пешеходна търговска улица “Истъклял”. 4-ма загинаха, десетки бяха ранени, сред тях и чужденци. За атентата обвиниха “Ислямска държава”.
13 март, Анкара: Кола бомба разкъса 34 души. Отговорност пое ТАК.
17 февруари, Анкара: 17 души загинаха при нападение над военни автобуси. Отговорност пое ТАК.
12 януари, Истанбул: 11 германци бяха убити на площад “Султанахмед” в туристическия район на града, след като сириец взриви бомба.
2015 година
23 декември, Истанбул: Бомба на ТАК уби чистач на летище “Сабиха Гьокчен”.
10 октомври, Анкара: Над 100 души бяха убити на кюрдски митинг край жп гара. Отговорност пое “Ислямска държава”.
20 юли, Суруч: Взрив на “Ислямска държава” уби 34 души в този кюрдски град до сирийската граница.