В новия зоопарк в Пловдив: Слагат климатик на камилите

Модерен климатик ще бъде поставен в къщата, където ще живеят камилите в новата зоологическа градина в Пловдив, съобщи "Марица".
Къща с огледала ще приюти розовото фламинго в новия зоопарк на Пловдив. Причината за "екстрата" в дома на красивите птици, които населяват райони във Франция, Испания, Африка и Азия, е начинът им на живот. Те са свикнали да живеят в големи колонии, а огледалата ще създадат у тях зрителна илюзия, че са повече, отколкото в действителност, разказват биолози. Розовото фламинго е един от видовете в новия зоопарк, които изискват и най-особена грижа по отношение на храненето. То дължи цвета си на разнообразните ракообразни и водорасли, богати на каротиноиди, и затова е сред питомците, към които се налага по-особено отношение.
Едни от най-големите лакомници в новия зоопарк обаче са мечките. Те изяждат всичко, до което се доберат, особено през есента, когато достигат максималното си тегло. Така кафявите хищници трупат запас за зимата. Двойката мечки в пловдивския зоопарк ще се шири на най-голямата площ - истински дворец около три декара. Преди реконструкцията мецаните живееха в пространство от 80 квадратни метра. Новият им дом е с хълмче, две бърлоги за зимен сън, дървета, езеро. Малини и дрян ще красят двора на мечоците, а посетителите ще могат да ги гледат през стъклена ограда, а има вариант и от тунел със стъклени заграждения.
Птиците, които също са една от атракциите в големите зоопаркове, ще се радват на кафез, разпънат на площ от един декар. Въпреки че клетката ще бъде покрита с мрежа, посетителите ще могат да комуникират с хвъркатите. С висока мрежа и 4-метров кльон е заграден хабитатът на чакалите и лисици. Към Гребния канал ще бъдат домовете на антилопи, козирог, ватус, носати мечета.
Камилите пък ще се радват на модерна придобивка - тяхната къща ще разполага с климатик. Вълците ще си търсят плячка между дънери, скали и езеро. Огромната кошара се намира на няколко метра от алеята на Гребния канал. Вратата на помещението на хищниците ще е със специална гилотина, за да няма риск да посетителите.
Общо 22 хабитата за различните видове животни, 26 езера и 6 рекички с мостчета ще създават естествени условия за живот и ще осигурят на бъдещите обитатели максимално близка до природата среда. Посетителите ще могат да гледат животните от няколко наблюдателни зони. Екологични детски площадки и кафенета също ще се впишат сред атракциите, а паркингът пред зоопарка ще осигури достъпност до мястото, което ще се превърне в един от туристическите маршрути под тепетата.
Тунел под рибите
Ще има и многофунционална сграда, която включва аквариум 5D кино и стъклени тунели. Посетителите ще могат да минават през тях и да имат усещането, че плуват сред рибите. Там ще има и по-малки аквариуми и терариуми.
Азиатската видра : По-големите гледат малките
Две азиатски късоноктести видри ще градят дом в зоопарка. Бозайникът е в Червения списък за застрашените видове в световен мащаб. Видрата е изключително интересна, защото живее на големи семейни общности. В тях алфа-двойката се чифтосва, а поколенията от предишни години помагат в отглеждането на малките. Азиатската късоноктеста видра е най-малкият от всички видове видри. Общата му дължина варира от 70 до 100 cм, от които опашката е около 30 cм. Теглото може да варира от 1 до 5,4 кг.
Жерави: И мъжките мътят
Двойка короновани жерави от Африка ще отглеждат бъдни поколения под тепетата. Любопитно е, че в измътването на малките участват и мъжките екземпляри. Тези птици са национален символ на Уганда и са изобразени на герба и флага на източноафриканската страна.
Гнездят на земята в близост до заблатени райони с гъста трева. Изграждат гнездото си от клонки и корени. Женската снася 2-5 яйца. Малките са способни да летят след 56-100 дни.
Маймуните мона : Хитри и капризни като хората
Застрашените маймуни мона от вида на гвеноните ще се завърнат под тепетата, след като по време на ремонтните дейности бяха командировани в зоопарка в Ловеч.
Наричат ги и морски котки. Моните са изключително забавни. Те са хитри и капризни, сърдят се и хапят, играят, закачат се и лудуват. Лесно се адаптират към присъствието на хора. Обичат топлината.
Нандутата : Шест женски в харема
Птици, които не летят и много приличат на щрауса, макар и да са по-дребни, това са нандутата. Възрастните птици достигат до 140 см и тежат 20-25 кг и дори повече. Една двойка ще размахва крилата си под тепетата и ще издава силния звук "нан-ду", на който е кръстен видът. Мъжките птици са за завиждане - в природата те се радват на харем от до 6 женски.
Оцелотът : Котето с кралска кожа
Красивият оцелот - една от най-преследваните диви котки в Южна и Централна Америка, ще бъде едно от животните, с които Зоологическата градина трябва да се гордее. Този вид е почти изтребен в естествените си местообиталища - дори в Щатите има специален закон, който ги защитава от лов и продажба.
Бебетата от този животински вид много лесно могат да бъдат опитомени и се превръщат в истинска атракция заради изключително красивата си кожа с жълтеникав основен тон, изпъстрен с тъмни розетовидни петна и ивици с мраморен ефект. Любопитен е фактът, че е почти невъзможно да се намерят две животни с еднакви шарки.
Марите: Моногамни по патагонски
Двойка патагонски мари ще забавлява посетителите на зоопарка. Аржентинските гризачи много се доближават като външен вид до заека и затова често ги наричат патагонски зайци. Марите предпочитат песъчлива почва и ниска растителност за местообитанието си, а социалната организация в колонията им е уникална. Те формират моногамни двойки.
Сурикати: Едните хапват, другите – пазят
Симпатичните сурикати са истинска атракция във всяка зоологическа градина. Чаровниците живеят само в западните покрайнини на пустинята Калахари и задружно се бранят от опасности. Затова, докато едните похапват, другите стоят на пост и пазят. Неслучайно името на сурикатите, преведено на немски, означава земно човече - земно, защото живеят в дупки в земята, а човече - заради навика им да наблюдават наоколо, изправени на два крака.
В зоопарка под тепетата ще има две двойки от чаровните представители на южноафриканската фауна.
Осинови си звяр!
Най-любопитната част от новото възраждане на зоопарка обаче ще бъде инициативата за осиновяване на животните. От екипа, който се занимава с проекта, разкриха, че вече има множество запитвания както от фирми, така и от частни лица за осиновяване. Най-голям е интересът към хищниците.
Ще стартираме и това начинание, когато животните ни бъдат доставени, обясниха от зоопарка.