Дазий Доростолски - първият наш светец

Иво АНГЕЛОВ
Дазий Доростолски - обикновен римски войник, е първият мъченик по българските земи. От вчера Българската православна църква официално го почита на празник и в църковния календар датата ще бъде отбелязвана като Събор на Доростолските мъченици.
Първата съборна служба в тяхна чест беше оглавена от Негово Светейшество Българския патриарх Неофит. Той бе в съслужение с Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Амвросий и други членове на Светия синод. Всяка година оттук нататък празникът ще се чества в третата неделя след Петдесетница, след празника Неделя на всички български светии. Заради новия църковен празник патриархът е на 3-дневно посещение в Силистренско.
Св. Дазий е един от най-известните и почитани мъченици на Христовата вяра по българските земи през късната античност, а и във времето на Първото българско царство. Св. Дазий (Дасий мъченик) присъства и в култовия живот на Търновската патриаршия. След ХI-ХII в. на преден план излизат други сакрални личности, особено такива, които са свързани със собствената християнска история на българите (св. равноапостоли Кирил и Методий и учениците им, св. Иван Рилски, светците, чиито мощи са се пазели в столицата Търновград, и т.н.).
Св. Дазий произлизал от местните траки и служел като обикновен войник в римския ХI Клавдиев легион, базиран в Дуросторум/Доростол (днешен Силистра). При съвместното управление на императорите Диоклетиан и Максимиан в периода 284-305 г., когато християните били подложени на масови гонения, св. Дазий отказал да участва в новогодишните езически празненства. Това били новогодишните карнавални шествия в чест на бог Кронос, свързани с диви веселби и шумни развлечения.
По време на тържествата Дазий трябвало да играе ролята на Кронос. Цели 30 дни трябвало да предвожда ритуалите, облечен в царски дрехи. Като истински християнин Дазий отказал не само да бъде централна фигура, но и да вземе участие в ритуалите. За тази негова постъпка бил изправен пред военен съд, който бил безпощаден към всички, които отказвали да се подчиняват.
Пред съда светецът с ярки думи изразил вярата си в Христос. След жестоки мъчения тракийският войник бил посечен с меч на 20 ноември (петък) 302 г. Неговото житие било написано още през IV- V в. (най-старият ръкопис се съхранява в Парижката национална библиотека), а култът към мъченика придобил широка известност.
В чест на доростолския мъченик били издигани храмове и параклиси в различни части на империята.
В края на VI в. жители на Доростол, уплашени от аваро-славянските нашествия, побегнали в Италия. Те отнесли със себе си мощите на светеца в Константинопол. След завладяването на града от кръстоносците, костите на светеца били пренесени в италианския град Анкона, като дълго време бяха изложени в музея "Диоцезиано" с надпис: "На това място лежи св. Дазий, пренесен от Доростол".
През 2001 г. по време на посещението си в България папа Йоан-Павел Втори донесе част от неговите мощи у нас и сега те се пазят в силистренския катедрален храм "Св. св. апостоли Петър и Павел". Днес само ковчегът се пази в Анкона.
Любопитен факт е, че това е първото посещение на Неофит в качеството му на патриарх в Доростолската епархия. Според традицията патриархът бе официално посрещнат от Доростолския митрополит Амвросий и духовенство на границата на епархията на 9 юли. Програмата предвижда днес Негово Светейшество да се срещне с кмета на Силистра. На площада на града патриарх Неофит ще бъде приветстван от гражданите на Силистра начело с областното и общинското ръководство.
Румънски иконописец е изработил и икона, посветена на Доростолските мъченици, която беше осветена в деня на най-новия празник в църковния календар.
Убити за вярата
Мнозина са мъчениците от Доростолската епархия, които са пожертвали живота си за Христовата вяра през първите четири века сл. Хр. Точно тогава се е утвърждавало християнството в земите между Дунав и Стара планина. Между тях са освен св. Дазий Доростолски са още св. Емилиан Доростолски, св. Квинтилиан Доростолски, св. Дадас Доростолски, св. Пасикрат Доростолски, св. Виталиан Доростолски, св. Валентиниан Доростолски, св. Юлий Доростолски, св. Никандър Доростолски, св. Марциан Доростолски, св. Максим Доростолски, св. Исихий Доростолски, св. Калиник Доростолски, св. Кирил Доростолски. Техният брой е общо 21. За живота и мъченическата им смърт се знае малко, като липсват детайли от битието им.