Моряк предаде екипажа на "Свети Николай"

По 10 години затвор получиха шестима от българите, задържани на кораба с кокаина "Свети Николай". Те са сочени за ръководители на банда за трафик на дрога. Останалите 14 души ще лежат 7 години за престъплението, стана ясно на последното заседание от процеса на първа инстанция, който се проведе на 5 юли в Испания.
Най-леката присъда получи рулевият Красимир Христов. След като дал показания срещу останалите членове от екипажа, той получи шест години и половина затвор след споразумение с прокурора. На практика Красимир Христов ще излезе от пандиза този декември, тъй като вече почти е излежал присъдата.
Корабът "Свети Николай" бе задържан с 3 тона колумбийска дрога на 15 август 2012 година при спецакция "Спартан". Делото срещу задържаните 21 българи и четирима испанци започна на 14 март. Освен затвор нашенците трябва да платят колосалната сума от по 450 млн. евро глоба за всеки един от обвинените в наркотрафик.
"Красимир е дал своите обяснения, като самият той твърди, че не е посочвал невинни лица в списъка със замесените. По думите му целият капитански състав е организирал товаренето на наркотика. Останалите 14 души са знаели какво возят, но не са имали пряко участие. Подсъдимите обаче са категорични, че думите на Красимир са манипулирани от испанското обвинение, тъй като за тях наркотрафикът се наказва безкомпромисно", коментира пред "България Днес" един от адвокатите на българите Емилиян Деу. Така обвиненията на прокурор Карлос се базират изцяло на разказите на рулевия, а съдия Енрике Лопез ги приел за чиста монета.
"Ще обжалваме присъдата и в следващите 6-7 месеца ще започне втората част от сагата", коментира още адвокат Деу. Междувременно по-голямата част от българските моряци бяха пуснати под гаранция и се завърнаха у дома. Именно тук преди няколко седмици се спомина един от подсъдимите - мотористът на кораба Боян Боев, който издъхнал от инфаркт през нощта.
"На първа инстанция делото буквално не се съобрази с нарушенията, допуснати при събиране на доказателствата. Преките доказателства на обвинението са записите от срещите на капитана Иван Станчев с клана Велез-Гарсон и кокаина, намерен на кораба", твърдят защитниците на нашенците. Те са оптимистично настроени на втора инстанция заради Cadena de Custodia - това е верига от процедури, които са задължителни при изземането на доказателства. Ако една от тези процедури е нарушена, то съдията е длъжен да свали обвиненията и да обяви, че не е налице извършено престъпление.
"На следващото ниво магистратите няма как да не вземат под внимание, че абордажът на кораба е извършен в 15:15 часа и разтоварването на кокаина е започнало след това. Същевременно от лабораторията твърдят, че са направили анализ на наркотика в 13:15", разкрива още защитата.
Дрогата от "Свети Николай" била разпределена в два вида пакети - правоъгълни и с форма на банан. По време на наркополевите тестове двата вида са били смесени, което е недопустимо по испанския закон. Освен това се твърди, че наркотикът е унищожен, но документите за това не са приложени към делото. Същевременно в складовете, които бяха разбити веднага след операция "Спартан", няма и следа от качествения кокаин. Останали само две проби от по 3 грама, които са приложени към делото.
каре:
Мистериозният българин
В обвинителния акт се посочва, че транспортирането на 3 тона кокаин е организирано от два клона на престъпната мрежа. Единият е установен в Галисия, а другият е съставен от колумбийски граждани. Така галисийската мафия, която е една от най-мощните в Западна Европа, в съюз с колумбийската мафия обединяват усилията си, за да доставят дрогата за милиард лева по море от Южна Америка до Испания. След това е трябвало да организират разпространяването й в Европейския съюз. За целта действали с българската мафия, която се "заема с фактическото транспортиране на дрогата".
В обвинителния акт пише и че крайният получател на дрогата е българин, чието име не се споменава в документа. В хода на разследването е установено, че нисък, брадат галисиец на име Виктор с прякор Тронко е идвал 3 пъти в България по времето, когато се е уговарял транспортът на хилядите килограми кокаин. Той е посредничил между българите и мафиотите от клана на братя Велез. В обвинителния акт имената на галисиеца и на "неизвестен" българин не се споменават. Освен Виктор Тронко на срещите в испанските кафета между капитана на кораба "Свети Николай" Иван Станчев и клана Велез-Гарсон е имало и българин, за когото се твърди, че не е идентифициран, но пък се знае, че е бившо ченге. Пратката с дрога е била координирана от тъщата на свирепите гангстери братята Велез-Гарсон от галисийската мафия. Нанси Варгас де Окампо е била основно звено в комуникацията, тъй като телефоните й не са били подслушвани.