Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5651372 www.bgdnes.bg

Фетхуллах Гюлен - най-добрият неприятел на Ердоган

Имамът е смятан за втория най-влиятелен човек в Турция

За турския президент Реджеп Ердоган нямаше никакво съмнение кого трябва да обвини за нощният опит за преврат. Разбира се, това бе отколешния му враг - ислямският проповедник Фетхуллах Гюлен. От години той живее в самоналожено изгнание в малко градче в Пенсилвания, САЩ.

В събота турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че “банда престъпници и терористи” стои зад опита за преврат. Той обвини Гюлен, че “стои зад всичко това” и е лидер на престъпна банда.

Реклама

“Страна, която застане зад Гюлен, няма да бъде наш приятел и

ще бъде

смятано, че

е във война

с Турция”,

заплаши Йълдъръм.

Не само сега, но и много пъти преди турският президент е обвинявал Гюлен и привържениците му, че са се инфилтрирали в съдебната система, разузнаването и силите за сигурност в опит да свалят законно избраното турско правителство, пише британският в. “Дейли телеграф”.

В събота обаче движението “Хизмет”, свързано с Гюлен, излезе с декларация, в която се разграничава от пуча и осъжда “всяка военна намеса във вътрешната политика на Турция”.

“Като човек, потърпевш от няколко военни преврата през последните пет десетилетия, е особено оскърбително да бъда обвиняван, че съм свързан с подобен опит. Категорично отричам тези обвинения”, заяви Гюлен.

Въпреки изгнанието си 75-годишният имам е смятан за втория най-влиятелен човек в Турция след Ердоган. Силата си той упражнява чрез система от елитни школи в 150 държави по света. Милионите му привърженици го възприемат като модерното и толерантно лице на исляма. Те отделят от 5 до 20% от заплатите си, за да правят дарения на организации, свързани с “Хизмет”.

Ердоган обаче

определя

движението като

“паралелна

власт”

и “държава в държавата”.

Само преди 3 г. Гюлен бе съратник на Ердоган и подкрепяше неговия възход във властта. Големият разрив между двамата настъпи през 2013 г., когато в Турция избухна грандиозен корупционен скандал, заради който бяха арестувани синовете на трима министри. Скандалът разклати кабинета, ръководен тогава от Ердоган, който обвини Гюлен, че иска да свали легитимната власт. По-късно много от привържениците на Гюлен бяха арестувани, последваха и големи чистки в съдебната система, армията и полицията.

Противниците на Гюлен се позовават на видео от 1999 г., в което той призовава последователите си да се инфилтрират в основните държавни структури. “Трябва да се движите през артериите на системата, без никой да забележи съществуването ви, докато не достигнете до властовите центрове”, се казва в записа. Именно през 1999 г. Гюлен избяга в САЩ и обяви, че записът е манипулиран.

В събота стана ясно, че турското министерство на правосъдието е подготвило искане за екстрадиране, което веднага ще бъде изпратено на министерството на правосъдието в САЩ. Държавният секретар Джон Кери заяви в събота, че такова искане не е получавано. Той изрази надежда, че ще бъде следван конституционният ред при предприемането на действия спрямо замесените в опита за преврат. 

ФЕТХУЛЛАХ ГЮЛЕН

Реклама
Реклама
Реклама