Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5656096 www.bgdnes.bg

В плен на Покемоните

Ерата на Тамагочи отдавна отмина, но истерията по нова игра е налице и се казва Покемон! Масовата световна мания така се е разпространила, че доведе до серия арести и нелепи ситуации.

Става въпрос за играта "Покемон гоу" (Pokemon go), която следва по-старата версия, пусната през 90-те. По-старата игра се базираше на собствен свят, в който треньори пътуват по света, за да хващат чудовища, наречени Покемони, които са с най-различни форми, цветове, като гризачи, дракони и други. Те ползват събраните Покемони при битки с други треньори. При спечелване на битката се взема победеният Покемон, като целта е да се съберат всички. По-късно бе създадено анимационна поредица въз основа на тази история, а сега за отрицателно време се появи и новата игра, която вече е трансформирана в масова истерия. Тя използва така нашумялата технология - добавена реалност, като я миксира с действителността. Идеята е, че първо трябва да се свали безплатното приложение на играта от онлайн магазина на телефона. След това може да започнете да играете, като играта използва джипиес данните ви и часовника, за да реши къде кой Покемон да се появи в играта. Така на екрана се появява всичко, което виждате пред себе си, но с добавени Покемони наоколо. Те са разделени на видове, като например, ако отидете в парка, ще събирате Покемони буболечки, а ако има езеро - ще има водни Покемони. Покемоните не идват при вас, а трябва да излезете навън и обходите нови маршрути, за да ги намирате, като целта е да събирате повече и повече. Играта има зали, където може да се правят битки между играчи, както и спирки на реални места, където са създадени центрове, в които играчите да се срещат. Също така с действителни пари можете да си купите различни предмети, с които да привличате Покемони, което е и начинът за печалба на създателите на играта.

Реклама


Истерията по играта е реална, като няколко милиона души я играят само в Америка. Мненията за нея са разностранни. Според някои хора това ги накарало да излизат повече и по този начин да извършват някакво раздвижване, докато събират Покемони в парка или в музеите. Други споделят, че чисто психически играта ги разтоварва и ги кара да откриват нови места. Негативите са свързани с доста интересни истории. Една от тях е за мъж, който събирал Покемони в болницата, докато жена му раждала третата им дъщеря. Джонатан Териот дори заснел Покемона, който се намирал на леглото на жена му, докато на нея й правели цезарово сечение.


Двама души бяха арестувани в Охайо заради играта. 25-годишният Робин и 26-годишната Адриан били хванати в близост до клетката на зоологическата градина в Толедо, след като прескочили оградата на зоокъта, за да търсят Покемони в 2 сутринта.
До раздяла заради изневяра доведе при друга двойка пък покемонската игра. Това се случило, след като гаджето на американеца Евън Шрибнер влязло в приложението му към играта и забелязало, че той е хванал няколко от Покемоните от същото място, където живеела бившата му приятелка.
Играта пък въобще не се харесва на различни музеи, които помолиха посетителите си да не идват само за да търсят Покемони. Такъв призив отправиха от Мемориала за 9 септември, Музея на Холокоста и Националното гробище в Ню Йорк, след като деца отивали там в търсене на чудовищата.

Правят и БГ вариант

Роден вариант на играта предстои да се създаде, като подобие е и интерактивната игра за Червената шапчица, която е тукашната мания на по-малките деца. Става въпрос за пъзел, който, като се сглоби, представлява картинка от приказката на Шарл Перо. Ако обаче се свали безплатно приложение, създадено от родните специалисти от "Дуард", и телефонът се насочи към пъзела на екрана, оживява от картона къщичката на бабата на Червената шапчица. След като играта стартира, бабата кара момиченцето да й търси различни плодове или зеленчуци. За да ги намери, детето трябва да обикаля с телефона около пъзела, за да ги търси. След като се изпълнят заръките, следват нови приключения, но в гората, където се появява и Лошият вълк.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама