Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5683514 www.bgdnes.bg

Свастики красят наша църква

Иво АНГЕЛОВ

Свастики върху фасадата на църква...
Звучи нереално, но всъщност съществува. И то в България.
Православният храм "Христос Пантократор" в Несебър е опасан от хоризонтални ивици от свастики. Символът, който през 20-и век се превръща в лицето на зловещите деяния на Адолф Хитлер, всъщност има много по-далечна и различна история. Още преди хиляди години народите на Балканите и Европа са изразявали култа си към Слънцето чрез кръста, чиито рамене са пречупени 90 градуса надясно или наляво.


Проверка на "България Днес" показа, че свастики у нас има не само в Несебър, но и на редица други исторически обекти. Но преди това историята на символа със спорна репутация...
В древния индийски език санскрит свастика означава предмет, носещ щастие или предвещаващ добро, и по-точно отличителен знак, който се поставя върху предмет или човек, за да носи късмет. Сред най-ранните култури, използвали свастиката, са неолитните култури на Югоизточна Европа и цивилизацията на Долината на Инд. Свастиката символизира слънцето или времето като създаване и разрушение на света. Една от хипотезите за разтълкуване на символа на свастиката е четирите рамене представляват Вселената в спиралната галактика на Млечния път.
Изображения върху амулети на 12 000 години са открити в Украйна. В България двойни свастики (по часовниковата стрелка и обратно на часовниковата стрелка) са открити върху множество керамични съдове, датиращи отпреди 8000 години.
Най-сериозното присъствие на свастиката по нашите земи е върху църквата в Несебър. Мнозина хора пропускат детайла, тъй като трябва внимателно заглеждане в стените на светата обител. По цялата дължина на фасадата преминава пояс от високи, двойно вдлъбнати арки. Над тях в три реда се вие характерната украса от панички и четирилистници. Над апсидите на източната част на фасадата преминава фриз от свастики.
Свастики има в античната вила "Армира" край Ивайловград (най-богатия частен дворец от римско време, разкрит в днешните български земи). Там те символизират кръговрата на живота. Символът също така закриля дома и плодородието.
Свастика има и върху глинена паница, която е открита край врачанското село Алтимир. Предполага се, че съдът датира от преди 6000 години. Върху керамични предмети, намерени в Деветашката пещера, също могат да бъдат забелязани изображения на свастики.
През последните 10 000 години прадедите ни са изобразявали великия слънчев символ върху всички възможни материали - камък, глина, дърво, тъкан и т.н. Извезвания е имало и върху традиционните български носии от всички етнографски области.
Свастики присъстват дори и върху обредните хлябове, като доказателство за това приложение на символа може да бъде намерено в Историческия музей в Смолян.
Отношението към свастиката се променя през първата половина на 20-и век, когато тя е приета за емблема на Националсоциалистическата германска работническа партия. В нацистка Германия на Хитлер тя може да бъде видяна навсякъде. След Втората световна война повечето европейци и дори европейски законодателства се отнасят към свастиката като към единствено националсоциалистически символ, забравяйки хилядолетната й история.
Употребата на свастиката от нацистите произлиза от преводи на стари индийски текстове от немски учени през 19-и век, при което те забелязват сходства между техния собствен език и санскрит. И те стигат до извода, че индийците и германците имат общ произход, и си представят раса от бели богоподобни воини, които наричат арийци.
И досега в Индия се рисува свастика навсякъде: на вратите на храмовете, във всяко жилище, върху тъканите, в които се завиват свещените текстове, върху погребалните покрови. Свастиката е един от най-древните и свещени символи на арийците. Нанасянето на този знак означава нещо много сходно с кръстния знак, който християните правят, например изпращайки някого на път, за да му пожелаят късмет и Божия закрила.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама