Глезят пенсионери в резиденция на Тато

Имотът в Банкя се руши, "Евксиноград" процъфтява
Иво АНГЕЛОВ
От величието до разрухата и възкръсването за нов живот... Това е пътят, който извървяха през последните години партийно-правителствените резиденции, познати като извънградските покои на Тодор Живков.
Броят на помпозните сгради е около 40, като през последните 25 години от управлението на Тато са построени около 21 резиденции.
Една от най-любопитните истории има резиденцията в лесопарк "Липник" край Русе, която в момента е старчески дом. И то луксозен. Сред дълги години на лутане между различни собственици и съмнителни заменки закътаната в гората постройка има нова съдба. Тя приема възрастни хора, които срещу сериозна сума получават подслон, храна и пълен набор от медицинско обслужване. Резиденцията, която в миналото е ползвана за редовни срещи на бившите първи на България и Румъния - Тодор Живков и Николае Чаушеску, бе разграбена през 90-те години на миналия век.
Сега обаче е стегната и приема нови посетители, които живеят далеч от градския шум. Бившата резиденция бе продадена на търг за 394 000 лв. от частен съдебен изпълнител през 2014 г. До публична продан се стигна заради големи задължения на предишния й собственик.
За почти същата сума - 422 400 лева, беше продадена на таен търг резиденция "Ючбунар" край кюстендилското село Богослов. Бившият Първи никога не е отсядал там, затова пък дъщеря му Людмила Живкова на три пъти пребивавала в луксозната база. 10 кандидати наддавали за имота, който бе занемарен в последните двадесетина години.
Десетки други резиденции на Тато в момента са частна собственост и сериозна част от тях са превърнати в луксозни хотели. Примери за това са "Свети Врач" край Сандански, морска резиденция "Оазис" в Златни пясъци, "Арбанаси" край Велико Търново, резиденциите в Добрич, Кърджали, Пазарджик и Сливен.
Не всички постройки обаче могат да се похвалят с бляскава история. Има и такива, които тънат в разруха и забрава, а ремонтирането им изглежда икономически необосновано.
Падението на резиденция "Расника" край Монтана стигна дотам, че преди време спасители от "Гражданска защита" уловиха три големи смока. "Расника" е построена край язовир "Огоста" още по времето на комунизма за делови срещи и отдих на комунистически елит. В нея е гостувал и Тодор Живков. След промените сградата бе предадена на областната управа, но поради липса на достатъчно средства за поддръжка от години тя запада.
Падението е пълно и при балнеоложката резиденция "Банкя", състояща се от пет блока, сгради и големи градини. Преди време тя беше дадена за тренировъчен център на ДАНС, но от агенцията за национална сигурност бързо се отказаха от нея, тъй като трябват инвестиции. Обраслият като джунгла имот обаче беше отлично място за тренировки на баретите, тъй като създаваше изключително трудни условия. А само преди няколко десетилетия е било перфектно място за почивка на Тодор Живков. Теренът е държавна собственост, но стотици хора предявяват претенции, че имат права върху имота.
Не е тайна за никого, че пример за отлично състояние е дворецът "Евксиноград" във Варна. Сега комплексът е почивна правителствена резиденция и често приютява за лятото премиера и представители на правителството. Строителството на двореца и парка е започнато още през XIX в. при княз Александър, по-късно е построена и "Фердинандовата къща". Основна морска резиденция на царското семейство, след това правителствена. През 50-те години в комплекса са построени почивните домове "Тунела" и "Манастира", в следващите десетилетия са добавени вилите "Слънчевото бунгало", "Магнолия", "Кипарис" и "Чинар", както и 16 бунгала.
Също в много добро и поддържано състояние е резиденция "Бояна" в София. Построена през 1974 г. като представителна резиденция на Държавния съвет. Днес комплексът приютява Националния исторически музей (дом №1), правителствен жилищно-хотелски комплекс (дом №2), както и няколко по-малки постройки (домове №3-8). В резиденцията се помещава вилата на вицепрезидента, а в близост до нея са разположени вилите на държавния глава ("Калина") и на министър-председателя.
В резиденцията в Созопол пък в момента се помещава Етнографският музей на града.
Масово стават ловни стопанства
В ловни стопанства са се превърнали немалък брой от резиденциите на Тато.
Резиденциите "Правец" и "Арамлиец" (софийското с. Вакарел) са държавни ловни стопанства. Такива са още "Мазалат" (Севлиевско), "Диана" край Тервел, "Беглика" (Батак), "Студена" (Пернишко), "Карамуш" (Лъки), "Воден" (Исперих) и "Ири Хисар" (Силистренско).