Мощи на Иван Рилски церят психоболни

Иво АНГЕЛОВ
Чудодейна частица от мощите на Иван Рилски в Чипровския манастир цери психичноболни хора. Това разказаха пред "България Днес" монаси от светата обител, сгушена в полите на Западна Стара планина.
Тленната останка от тялото на великия светец и отшелник е в манастира от 2010 г. От тогава от цялата страна прииждат близки на хора с психически заболявания, които търсят спасение за състоянието им.
Болният човек трябва да допре ръката си до ковчежето, а не до стъклената част, уточняват монасите от храма. В един момент се появява чудодейна топлина, която лекува болния и засилва вярата на истинския християнин.
"При нас са идвали хора отвсякъде, които търсят спасение и помощ. Чистата вяра им помага да се излекуват или да помогнат на близките си", разказа един от духовниците, който е постоянен обитател на светата обител.
Проверка на "България Днес" установи, че ковчежето с мощите на Иван Рилски реално излъчва топлина при продължително задържане на ръката върху затворената частица. "Тази топлина може да бъде усетена на всяко място, където се съхраняват мощи на светец", поучително добави монахът.
Чудодейната частица също така помага и на жени да забременеят. "За да се случи това обаче, са необходими три неща - желание, спокойствие и вяра. Желание да има дете, спокойствие и без нервност да се случи, както и вяра, че наистина ще стане", уточняват от Чипровския манастир. Вече съществуват няколко примера за жени, които са успели да забременеят след посещението си в манастира, а впоследствие са се завръщали, за да благодарят за помощта.
Светата обител е издигната по времето, когато св. Иван Рилски е основал Рилския манастир - в началото на X век. Малко след кончината на покровителя на българския народ мъжкият манастир край Чипровци е приел неговото име, което носи и досега. По време на Чипровското въстание през 1688 година манастирът е бил опожаряван, но след това пак е възстановен. През юли 1876 година в близост до манастира сражения водят четите на Панайот Хитов и Филип Тотю.
Храмовият му празник е на 19 октомври. В момента манастирът не предлага настаняване, тъй като част от помещенията са в ремонт. В главния храм се продават информационни материали и икони, а монасите биха могли да разкажат на всеки посетител историята на манастира.
Одежди на св. Петка идват в България
Одежди на света Петка ще бъдат дарени на Видинската митрополия от румънската църква. Реликвите ще бъдат посрещнати от патриарх Неофит и митрополит Дометиан на 16 септември в дунавския град. От 1888 г. мощите на св. Петка се намират в митрополитската катедрала в румънския град Яш и се преобличат 5 пъти в годината. Свалените одежди биват дарявани на църкви.