Бисеров загуби дело за клевета

Разкритата афера за 850 бона така и не се разследва
След куп оправдателни присъди по криминалните разследвания Христо Бисеров най-после загуби дело. Вместо за пране на пари, в което според прокуратурата вината му била безспорна, този път процесът е за клевета. При него бившият зам.-председател на ДПС е жертва, а подсъдим - шефът на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Пламен Георгиев.
Бисеров се почувствал обиден от изказване на Георгиев по повод запор на фамилното имуществото за 2 млн. Пред журналисти Пламен Георгиев описа смущаващи факти относно придобиването му. Включително и схема със серия покупко-продажби на фирма, която носи 850 бона печалба. Участници в схемата, която подозрително приличала на пране на пари, са съпругата на Бисеров Мария и доведеният му син Ивайло Главинков.
"За мен това е класически тип пране на пари. Няма друго логично обяснение как дяловете на една компания могат за месеци да скочат в пъти и после да се свалят до номиналната си стойност", коментира схемата на Бисеров шефът на комисията за конфискация. По думите му самото доказване оттук нататък е работа на прокуратурата, която от дълго време разследва Христо Бисеров и Ивайло Главинков за финансови афери.
Любопитно е, че Пламен Георгиев така и не споменава името на фирмата. В думите му няма и конкретни обвинения за пране на пари, а само предположение, което той призовава да бъде разследвано от прокуратурата. Това става повод жалбата на Христо Бисеров да бъде окончателно отхвърлена на две инстанции. Вместо обезщетение Бисеров дори трябва да плати 400 лв. разноски за адвоката на Георгиев.
Междувременно властите не проявяват особено желание да разплетат самата афера за 850 бона. Данните за нея отдавна са изпратени на прокуратурата, но до момента няма информация за започнало разследване или повдигнато обвинение, научи "България Днес". Обвинителите не желаят да разкрият мотиви за забавянето и дори името на фирмите, участвали във врътката.
Проверка на вестника успя да открие, че става дума за създадената през 2008 г. фирма "Солар Проджектс". Дружеството притежава фотоволтаичен парк с мощност 5 мегавата край Ямбол. Акционери в началото са синът на Бисеров Ивайло Главинков, шефът на култовото столично заведение "Брилянтин" Пенко Пенков и близкият до БСП бизнесмен и лобист по темата за зелената енергия Владимир Аличков.
Година след основаването на фирмата започва серия прехвърляния на дялове между съдружниците. Скоро в играта влиза и съпругата на Христо Бисеров Мария, която през март 2009 г. става собственик на 60 процента от акциите. Платената от нея цена от 17 600 лева е надлежно обявена в декларацията на Бисеров пред Сметната палата.
Няколко месеца по-късно Мария Бисерова и синът й Ивайло Главинков продават акциите си във фирмата на японската компания „Тошиба“. Цената по сделката не е обявена в документите на дружеството. По думите на шефа на комисията за отнемане на имущество вчера се разбра, че платените пари са 850 000 лева. Детайлите около самите сделки напълно съвпадат с описаната от шефа на комисията за конфискация схема.
Оказва се, че въпреки платената огромна сума японската корпорация не проявява интерес към бизнеса със зелена енергия. Година по-късно японците от „Тошиба“ препродават купените за 850 бона акции в "Солар Проджектс" за едва 25 хил. лв. Купувач е друга фирма на Главинков. Той от своя страна препродава отново фирмата на мощна китайска компания.
Изигра и комисията за конфискация
Семейството на Христо Бисеров успя да прехвърли на доверени хора една от най-печелившите си фирми няколко месеца преди съдът да наложи запор върху богатствата му. С ловкия ход депесарят на практика се надсмя над комисията за конфискация. Става дума за фирма "Агророуд" чиито основатели са са Ивайло Главинков и родният син на Бисеров - Дамян. Дружеството притежава фотоволтаична централа с мощност 10 мегавата край великотърновското село Ресен. По признания на управителя инвестицията в соларния парк е за около 20 млн. евро.
Малко преди да завърши проточилата се с години проверка, синовете на Бисеров успяват да прехвърлят фирмата на свои близки чрез фиктивна сделка за едва 50 хиляди лева.