Борисов: Стига вече “ура” и “напред”, искаме 160 млн. евро, незабавно (ОБЗОР)

Орбан: Бъдещето на Европа не се решава в Брюксел, а тук - на българо-турската граница
България ще поиска от ЕС на срещата в Братислава в петък 160 млн. евро помощ за опазване на южната ни граница от нелегални мигранти.
Това обяви на метър от телената ограда край ГКПП Лесово премиерът Бойко Борисов, след като разходи край нея унгарския си колега Виктор Орбан.
“Единственото, което не искам да чуя, Викторе, е, че Европа е зад нас и на България ще се помага. Това, което искам да чуя, е, че на България се помага с тези 160 млн. евро и оттам се вкарваме във всички останали процедури.
Наслушахме се
на “не сте сами,
ние сме зад вас,
заедно можем
повече,
винаги заедно, напред, ура т.н.”, каза премиерът Борисов и призова Орбан да го подкрепи с ораторския си език.
Срещата на върха в Братислава е посветена на миграционната политика на ЕС. Орбан обеща пълната подкрепа за България от Унгария и Вишеградската четворка.
“Аргументът ми е много прост. Щом можем да дадем 3 млрд. евро на Турция, която не е член на ЕС, защо да не можем да дадем 160 млн. евро на България, която е член на ЕС. Това не е толкова сложно”, заяви Орбан.
И добави, че останал много впечатлен от видяното на браздата, която преди това заедно с Борисов обходи с хеликоптер и разгледа как работят термокамерите.
“Моето мнение е, че бъдещето на Европа се решава не в Брюксел, а тук, където сме сега”, допълни унгарският премиер. Той похвали България за усилията, които полага.
“Виждам, че
България се
опазва много яко Няма и следи от наивност. Много точно разбира проблема и е стъпила здраво на краката си. Няма такива европейски приказки - тук сме в абсолютната действителност”, заяви унгарският министър-председател.
Според него успешната защита на България била общ интерес и Европа трябвало да го разбере.
“Вашето правителство е свършило огромна работа, което ние много уважаваме и обръщаме внимание на това колко малко Европа се занимава с България и ѝ обръща внимание. Защото, ако е вярно това, че тук се решава бъдещето на Европа, тук има нужда от помощ”, заяви пламенно Орбан.
Според него Вишеградската четворка имала становище, че трябва да се помага на България, и в петък ще се застъпи за страната ни пред ЕС.
“Не е справедливо България да се оставя сама и сама да носи разходите за защитата си. Защото защитава не само себе си, но и нас. Това е много проста истина и всички трябва да се съгласят”, подчерта Виктор Орбан.
“Като истинска шенгенска граница на Европа, считайки за наш дълг да опазваме границата, сме се оправили сами. Виктор ми е свидетел - винаги съм го казвал на съветите на ЕС - имаме огромни затруднения, но изпълняваме дълга си към ЕС и пазим границата. Само че тази година дойдоха две големи плащания - 1,2 млрд. за американските централи и сега тия дни ще се вземе решение за 1,3 млрд. лв. за руските централи.
Няма такъв бюджет, който да издържи в такъв момент. Затова ще настояваме в Братислава 160 млн. евро да бъдат гласувани за България - и то незабавно, веднага, не за следващия период”, заяви Борисов.
И припомни, че миналата седмица на Гърция били отпуснати 165 млн. евро, намеквайки, че ресорният еврокомисар е грък.
“Имаме да си
говорим с нашите
гръцки шенгенски
приятелчета
Но това ще го направим цивилизовано във Виена, с факти и аргументи. Миналата седмица получиха 165 млн. евро. Затова търпеливо си чакаме петък. Октомври е сакрална дата вече”, заяви Борисов.
И добави, че България се нуждае от парите, за да подсили границата с нова техника и оборудване за граничните власти. Според Борисов едва 20% от техниката била на терен, останалата - за ремонт. Основателни претенции за допълнителни възнаграждения имали и пазещите границата, които работели в изключително тежки условия.
Борисов добави, че на срещата на 24 септември във Виена щял да постави пред ЕС и въпроси за шенгенската граница с Гърция.
“Историята ни е научила, че не можем да се защитаваме за сметка на другия. Не е добро решение унгарците да опазят своите граници, но това да е лошо за сърбите. Трябва да съединим силите си. Трябва да начертаем южната граница и да я опазим заедно. Там трябва да съсредоточаваме парите, техниката и живата сила. Трябва да се защитаваме, подпомагайки се един друг, а не за сметка на другия. И трябва да убедим нашите приятели гърци и те да следват тази логика.
Взехме решение, че пак трябва да се върнем към Шенген и от ноември отново да влязат в сила шенгенските правила и това важи както за всички членове на Шенген, така и за Гърция”, заяви Орбан.
И на военен език добави, че “силата на една защитна линия зависи от най-слабата ѝ точка”. Затова не можело едните да се защитават силно, а другите - слабо.
“Затова съм готов да окажем всякакъв вид помощ на България и предполагам, че ЕС ще я даде. Пожелавам успех на Борисов в Братислава и може да разчита на нас”, заяви унгарският премиер.
Той не пропусна да
разкритикува
остро политиката
на Брюксел
по отношение на мигрантите: “Тя се основава на добронамерената наивност, която коства на Европа над 1 млн. нелегални мигранти. Такава политика е голяма грешка.” Орбан добави унгарската поговорка “Пътят към ада е застлан от камъчета на добронамереност”.
Орбан се въздържа от по-остри тълкувания на въпрос дали Централна Европа е готова на кръстоносен поход, за да защити ценностите. Според него опазването на външната европейска граница имало културно и цивилизационно измерение, но не искал да прави от това идеологически въпрос, а да се аргументира на законова основа.
“ЕС има правила, нациите също, има ги границите и през тях не може да се минава нелегално. Неразрешеното преминаване е престъпление и тези, които не искаме да ги допуснем на наша територия, а влизат, трябва да ги върнем. Това са прости неща и те трябва да бъдат спазвани. Става въпрос за прагматично дело, а не за идеология”, каза премиерът на Унгария.
На няколко пъти Борисов подчерта, че телената ограна не ни огражда от Турция, а от нелегалните мигранти. И похвали турските гранични власти за коректната им работа с българските. Предната нощ граничарите от другата страна на браздата върнали двама нелегални мигранти, които се опитали да я пресекат.
“В България има мюсюлманско население, немалко - български граждани от турски произход, зачитаме тяхната воля и от векове живеем заедно и ще продължим да живеем заедно.
Виктор го каза много точно - спазването на закона при преминаването на границата няма нищо общо в момента с религията, с кръстоносни походи и каквото да било”, заяви Борисов.
Тъй като визитата съвпадна с Кръстовден, премиерът пожела само хубави неща на България, Унгария, Сърбия и Турция. Най-важното обаче било да спрат войните, които пораждат бежанските вълни.
“Това е разковничето - да могат всички тези хора да се върнат в родината си.
Докато там се
бият с ракети,
няма шанс
да спре
притокът на
мигранти
С война мир не се постига”, заяви Борисов. Според него зоните за сигурност трябва да бъдат в самите размирни държави - Сирия и Либия, където да стоят бежанците, Червеният кръст, Червеният полумесец, а ние да помагаме и като спре войната, хората да се върнат по домовете си.
На въпрос какво правим през октомври след изтичане на ултиматума от Турция за премахване на визите за Европа, Борисов обясни, че се търсят взаимно приемливи възможности и за двете страни.
“За ултиматум
през октомври
вече не се
говори
За щастие, всички отговорни фактори в Европа разбраха, че споразумението с Турция работи и мигрантската вълна в сравнение с една година е в пъти по-малка и вече имаме възможност да я овладеем.
Освен това и турските колеги разбраха, че ултиматум срещу най-мощната икономика в света - европейската, не е от полза нито за едните, нито за другите. И виждате, че турските колеги станаха по-диалогични. За ултиматум вече не се говори, а за търсене на варианти това споразумение с Турция да продължи да работи.
Облекчаване на визовия режим винаги може да се постигне - за държавни, общински служители, за корпорации, за компании, които работят с Европа”, заяви Борисов.
Виктор Орбан пък нарече “политическа шега” призива на външния министър на Люксембург Унгария да бъде изключена от ЕС заради твърдата си политика срещу мигрантите.
“В политиката най-привлекателна и смешна е абсурдността и с това се забавляваме най-добре. Това е положение, в което един комунист от Люксембург иска да учи на демокрация тези, които 40 години са страдали от комунизъм.”
Орбан за Кристалина Георгиева: С радост бихме подкрепили за ООН комисарката
Виктор Орбан даде да се разбере, че Унгария би подкрепила всяка кандидатура на България за главен секретар на ООН. И даде утвърдителен отговор, без да споменава име, че Унгария би гласувала за Кристалина Георгиева, ако премиерът Борисов я предложи.
“Стоим на прага на една историческа възможност - Средна Европа да даде главен секретар на ООН и сега съгласно модерната цивилизация най-високо трябва да бъде една жена.
България има много гражданки, които са уважавани по света и са много талантливи. Кого обаче ще излъчи, си е нейна работа и суверенно решение. Имаме само една молба - да не проиграем шанса. Ако сегашният кандидат не получи достатъчно голяма подкрепа, тогава да не предадем възможността на други, а да я запазим за Централна Европа.
За Унгария мога да кажа, че ние уважаваме комисаря Георгиева, делегиран от България. Тя си е извоювала голямо уважение за себе си и за България и с радост можем да я подкрепим. Но кого ще излъчи България, е работа на министър-председателя.
Сега една възможност за Средна Европа е в ръцете на България, заяви унгарският премиер.
Орбан впечатлен от акция на морската ни граница, Борисов лови 4 кг чернокоп
Премиерите кацнаха с военен хеликоптер на база Атия
ТОНИ ЩИЛИЯНОВА
Как се овладява кризисна ситуация вследствие на засилен миграционен натиск по море, наблюдаваха премиерите на България и Унгария в български териториални води край Бургас.
Тренировъчните демонстрации бяха част от инспекцията на Бойко Борисов и Виктор Орбан по охраната на морската ни граница, която е външна за ЕС. Премиерите кацнаха с военни хеликоптери във военноморска база “Атия” край Созопол малко след 11 ч в сряда - веднага след като обходиха границата на Лесово и видяха защитните съоръжения.
Делегацията с двамата премиери бе качена на граничния катер “Обзор”, от борда на който наблюдаваха операцията, проведена съвместно от ВМС и Гранична полиция - Бургас. Демонстрирано бе усвояване на предварителен ситуационен план при осъществяване на граничния контрол на морската държавна граница вследствие на засилен миграционен натиск по море.
В тренировъчната операция се включиха фрегатите “Дръзки” и “Верни”, както и миночистачите “Шипка” и “Прибой”.
След приключване на съвместната акция по море катерът с двамата премиери акостира на Морската гара в Бургас.
На работна вечеря в Бургас във вторник, в която участва и министър-председателят на Сърбия Александър Вучич, беше дискутирана темата за справяне с мигрантската криза в Европа и подпомагане на държавите, подложени на най-силен натиск.
След като изпрати Орбан в сряда следобед, Борисов заедно с кмета на Бургас Димитър Николов се отдаде на риболов. Двамата се качиха в лодка на рибари от местността Ченгене скеле.