Лунното затъмнение днес съвпада с жътвената Луна

Днес, 16 септември, от 19.54 часа ще настъпи последното лунно затъмнение за 2016 година, което ще съвпадне с жътвената Луна. Това е комбинация, която ще може да видим отново чак през 2024 година.
Лунното затъмнение ще е видимо за жителите на Европа, Азия, Африка и Австралия. Българите също ще могат да се насладят на феномена, тъй като прогнозите са за ясно небе.
Тази година затъмнението съвпада с жътвената Луна – определение на индианците, които я наричали жътвена, понеже е близо до есенното равноденствие, когато е време за жътва и прибиране на реколтата.
Луната ще се покаже на небосвода малко след залез Слънце, когато естествения спътник на Земята ще премине през външната сянка за Земята.
Нашата планета хвърля три типа сенки. Първата е централна, втората външна, а третата вътрешна, като при външната сянката е най-слаба, тъй като е отражение на централната сянка.
Затъмнението ще продължи 3 часа, 59 минути и 16 секунди като ще започне около 6 минути пред 20 часа.
В астрологичен аспект затъмнението предвещава напрегнат и бурен ден, понеже Луната в Риби застава в неблагоприятна позиция спрямо Слънцето в Дева и Марс в Стрелец.