Бяла проказа носят имигрантите. Заразата плъзнала из България и Европа

Пролетта ни чака бум на болестта
Имигрантите от най-големия бежански център у нас, този в Харманли, масово са заразени с тропическата болест бяла проказа.
Това разкри общинският съветник и журналист от Харманли Светлана Николова в свое разследване, публикувано в сайта harmanbg.com.
"Тази форма на заразата е лечима. Проблемът е, че властите отричат, че изобщо има такъв проблем, и съответно не се заемат да го лекуват", коментира Николова пред "България Днес". Според нея никой не може да каже колко бежанци, които са носители на бялата проказа, вече са продължили по пътя си и се намират в България или в други страни от Европа.
След като се опитвала да получи информация от властите, но отговор нямало, журналистката решила да направи собствена проверка за размерите на бедствието. Затова застанала на входа на бежанския център в Харманли, където в момента има около 4000 човека.
"В продължение само на 30 минути на метри от бежанския център, който от своя страна е на метри от площада на града, се натъкнах на 16 случая на паразитна тропическа болест, която не е позната в България! Става въпрос за кожна лайшманиоза, известна като „тропическа язва“, „Алепска пъпка“, „Бяла проказа“. Наричат я още „Злото от Алепо“, разказва Николова и продължава:
"В продължение на 30 минути спирах излизащите мигранти с въпроса има ли краста в лагера, за която имам данни, че е повсеместна. Освен че това се потвърди, на бял свят излезе истината и какви са странните ужасяващи рани по краката и ръцете на мигрантите. Всеки трети срещнат мигрант каза, че има такива рани, като повечето позволиха да бъдат снимани. Веднага след това изпратих снимките на известен специалист, светило по паразитни и тропически заболявания в България, който ме информира, че това на снимките е кожна лайшманиоза. В България досега се среща само висцералната форма на заболяването, кожната е непозната", написа общинският съветник.
Пред "България Днес" тя цитира и името на специалиста: "Това е доц. Димитър Вучев, който се счита за най-голямото светило в областта на тропическите заболявания. Ще ви кажа, че е специализирал в Египет именно тропическа медицина".
Николова продължава със стряскащото обобщение: "Можем само да си представим, ако за половин час, на абсолютно произволен принцип, просто разговор с излизащите на разходка в града мигранти, са установени от неспециалист 16 случая на тропическа болест, за какви размери на заболяването става въпрос, пренесено към моментните близо 4000 обитатели на центъра! Вече дори не говорим за крастата, става въпрос за „внос“, и то абсолютно свободен, тъй като мигрантите са на свободен режим, на болест, наподобяваща проказа, в страна, където досега я е нямало. Тя се пренася от пясъчните мухи и папатациеви мушици, накратко - познатите ни в България папатаци. Истинският бум на заболяването при тези му размери сред мигрантите може евентуално да се очаква през пролетта и лятото на идната година сред местните, тъй като за заразяването на папатака трябва определена температура. Инкубационният период на болестта е от няколко дни до година, а понякога и повече. Кожната лайшманиоза е лечима".
Общинският съветник уточнява, че ако се вземат спешни мерки, епидемията може да се размине, но властите за момента не реагират и дори отричат за опасността: "Всички мигранти, с които разговарях вчера, споделиха, че хората с рани и кожни заболявания са изключително много в центъра. Нещо повече - ужасяващи рани имали много от жените и затова не излизали от РПЦ-то. Според обитателите от дни нямат вода, живеят в лоши условия в лагера, нямат лечение и молеха за помощ.
Част от кожните им проблеми започвали в самия център в Харманли. Единият от мигрантите, с кървави рани по краката и тялото, едва стоеше на краката си. Тези хора трябва да бъдат незабавно лекувани, повечето от тях са отчаяни. Нечовешко е нещата да бъдат оставени така".
"Ръководството на центъра в лицето на временния началник на РПЦ Харманли Димитър Захариев отрича до момента наличието на каквито и да е заразни заболявания. Припомням, че преди 20 дни не бях допусната от него до медицинския кабинет и не ми бяха позволени разговор и снимки на обитателите на центъра. Г-н Захариев отговори на мой въпрос за лайшманиозата, че такива заболяване няма при тях. По повод на статия в „Дойче Веле“, в която се казва, че според афганистанеца Ашик Ула 25 на сто от бежанците в лагера имат рани по ръцете и краката, шефът на лагера тогава ми отговори: „Не коментирам непотвърдена информация, подлагам го на съмнение“. И съвсем се изнерви на питането ми дали все пак тази информация не го е подтикнала да направи някаква проверка, да повика паразитолози, за да се уточнят заболяванията, които може да са непознати и опасни за всички", разказва Светлана Николова и намеква защо началникът на лагера не взима присърце проблема:"За мястото началник на РПЦ Харманли в момента Държавната агенция за бежанците е обявила конкурс. Димитър Захариев е директор на бежанския център в Баня, където е спокойно и обитателите са двуцифрено число. В Града на Белоногата е временно".
Признават само за краста
След разкритията на Светлана Николова Държавната агенция за бежанците (ДАБ) организира спешна пресконференция, за да се опита да разсее опасенията. Самата Николова сподели, че не била поканена за брифинга, но разбрала за него от колеги.
На пресконференцията властите призоваха да не се всява паника. Признаха само за 41 случая на краста. След като Николова показа снимковия материал, с който разполага, бе посочено, че има съмнения за бяла краста, но не може да се правят заключения само по кадрите.