Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5872285 www.bgdnes.bg

Бисер Киров заръчал на близките си: И да ме изпратите с гайди (Обзор)

Певецът бил 3 пъти режисьор на Роженския събор

Оркестър от гайдари свиреше при изнасянето на ковчега на Бисер Киров от катедралния храм “Свети Висарион Смоленски” в Смолян. Певецът заричал близките си при изпращането му към родното село да свирят гайди. Опелото бе отслужено от архиерейския наместник Висарион с още 4-ма свещеници.

Ковчегът бе буквално затрупан с цветя, а до тях бе знаковата му черна шапка. Съболезнованията на родопчани приемаха съпругата на певеца Митка, синът му Бисер, братята му Цветелин и Апостол и съпругът на починалата му преди 2 г. дъщеря Венциноса.

Реклама

Две големи

съболезнователни

книги

се изпълниха с мъката и спомените на хората.

“Небесната порта ще се отвори широко за теб, така както нашите сърца. Тържественият ти глас ще оглася и рая. Днес се сбогуваме с един голям родолюбец. Да е светла паметта му за поколенията. Човек с голямо сърце! Бисер Киров - голям творец, любимец на много родопчани и българи. Чест му прави, че е поискал да бъде погребан именно тук, в Родопите. Никога не ще те забравим”, пишеха хората в паметните книги.

“Загубихме голям творец с широка душа, обичаше силно България и родните Родопи”, написа и директорът на музея Таня Марева. Хората се редяха дълго да се простят с барда.

“Бяхме близки.

Нищо не мога

да кажа сега

Не ми стигат думите”, каза разплакан след поклонението певецът Веселин Маринов.

Бисер Киров е почетен гражданин на Смолян от 2012 г., когато отбеляза с голям концерт 70-годишния си юбилей под надслов “Аз съм само един… юноша”.

“Чаках 10 г. този концерт, вие ми дадохте небесата, за които мечтаех като дете”, каза пред пълната зала на театъра в Смолян певецът. Тогава той сподели пред публиката: “Разпрострял съм се в България, Русия и Германия, където са децата и внуците ми, но Чокманово е изворът - оттам тече душата ми.”

И добави: “Аз съм преуспял човек, оцелял 45 г. в най-жестокия бизнес. Звезда в Куба, ГДР, СССР, лошо е да го казвам, но някой трябва да си сложи очилата и най-после да го забележи.

Боли ме, че един сурогат от типа на чалгата измести българската народна музика, и това е трагично. Страшното е, че младите, кършейки седалища, така се изразяват и в чужбина, което леко води към Тимбукту и Африка, а фолклорът ни е танц на достойнството, еталон в Европа.”

Реклама

Родопчани го обичаха заради искреността и обичта му към родната планина. Въпреки че зад гърба си има над 5000 концерта и участия по цял свят, Бисер Киров е бил 3 пъти режисьор на Роженския събор. През 1999-а организира празник на руската песен в НДК, а приходите от него бяха за детския фолклорен ансамбъл в Смолян.

“Човек, който искрено обичаше Родопите. Преди два месеца беше при мен, подари ми дискове, имаше много планове, но за съжаление, си отиде”, каза кметът на Смолян Николай Мелемов, който се преклони пред певеца заедно със съпругата си Валентина.

На поклонението дойдоха депутатите д-р Даниела Дариткова и Дора Янкова, председателят на общинския съвет Славка Каменова, много дейци на културата.

Близките на певеца изпълниха и друго негово желание -

да бъде погребан

до дъщеря си

Венциноса

в Чокманово, която почина от рак в Берлин през септември 2014 г. на 42 г.

“Никога не съм си представял, че тук ще ви събера”, каза покрусен с пресъхнали очи пред ковчега на детето си тогава големият певец. Той бе съкрушен, че не е справедливо тя да си тръгва първа от семейството. Бисер Киров завърши с думите, че винаги в Чокманово ще се усеща нейният дух, както се усеща духът и на предците тук, заради което, където и да са по света, се прибират при корена си.

За погребението на Бисер Киров пристигнаха съпругът на Венциноса фон Кондейл и децата им, приятели, близки и роднини от Германия и страната.

Внучетата

му плачеха,

когато пред катедралния храм каба гайдите съпроводиха дядо им в последния му път, камбаните ехтяха, а всички ръкопляскаха на достойния житейски път на певеца.

Последна почит на починалия творец отдаде и цяло Чокманово. С цветя от градините възрастните отидоха до църквата “Св. Богородица” в началото на селото.

“Мъдрите казват, че никой не умира наистина, щом има кой да го помни и обича”, казваха опечалени в Чокманово.

Бисер Киров е роден в семейството на пастор от Църквата на адвентистите от седмия ден. Баща му Христо е проповядвал в Силистра, Сливен, Пловдив и София. Певецът е разказвал по-рано пред “24 часа”, че баща му е бил против да става естраден певец и дори първите му изяви са били под името Бисер Кропчовски - на името на прадядо му Ангел Кропчовски (“кроп” на родопски диалект означава малък).

Предците на Бисер Киров са сред основателите на Чокманово, ктитори на храма “Св. Илия” и известни кабакехаи в Пашмаклийско (Смолянско).

Братът на неговия дядо Георги Киров – Кехайовчето, е един от апостолите на Македоно-Одринската революционна организация.

Реклама
Реклама
Реклама