Слави няма да прави партия

Радев ще прави консултации за мажоритарен вот, Мая внесе промените в парламента
Слави Трифонов няма да прави партия.
Това обясниха вчера сценаристите на шоуто му Иво Сиромахов и Тошко Йорданов, които заедно с омбудсмана Мая Манолова внесоха в парламента проект за промени в Изборния кодекс, с които се въвежда мажоритарна избирателна система.
"Като национален омбудсман, който защитава правата на българските граждани, подготвих и внесох този законопроект", заяви Манолова, която през 2013 г. бе върло против въвеждането на мажоритарен елемент в Изборния кодекс.
Новоизбраният президент ген. Румен Радев също обяви, че ще направи консултации за въвеждане на мажоритарна система на изборите. Той направи изявлението след церемонията по връчване на удостоверението, че е избран за президент.
"Ще инициирам срещи за обсъждане на вариантите за въвеждане на мажоритарната избирателна система. Тези срещи трябва да се осъществят между председателя на парламента, лидерите на всички парламентарно представени партии, експерти по изборно законодателство, както и с инициаторите на референдума", заяви Радев. Бъдещият държавен глава уточни обаче, че консултациите ще започнат, ако се заговори за предсрочни избори. По думите му в момента няма политическа криза и процедурите по конституцията след оставката на кабинета протичат нормално. "Няма място за драматизация. Изходите са два - или ще бъде съставен кабинет в рамките на този парламент, или очакваме назначаване на служебно правителство и предсрочни парламентарни избори", обясни генералът.
От екипа на Дългия пък поставиха ултиматум на депутатите "задължително да гласуват проекта им". Сценаристът на "Шоуто на Слави" Тошко Йорданов заплаши, че ако депутатите се престорят на глухи за гласа на народа, ще има масови недоволства.
"Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да не го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина", заплаши Йорданов. Хората на Дългия разясниха, че Слави няма намерение да прави собствена партия, но че хора от екипа му може да бъдат издигнати като мажоритарни кандидати. Внесените от сценаристите и Манолова промени предвиждат страната да се раздели на 231 едномандатни избирателни райони и 9 за чужбина. Всеки депутат ще може да се кандидатира само в едни район, а избран ще е получилият повече от половината действителни гласове. При невъзможност за избор на първи тур вторият ще се провежда седем дни след първия. За избран ще се счита кандидатът, получил повече гласове. Ако вотът е изравнен, ЦИК ще насрочва частични избори по мандатните райони.