След консултации решиха премиер 4 години да е Борисов (обзор)

Това стана след преговори между ГЕРБ и “Обединени патриоти”
Изискването на бъдещия премиер е този път патриотите да влязат с министри в правителството
Обсъждат се поне 3 варианта за увеличение на пенсиите, целта е да не са за сметка на образование, здравеопазване, заетост, сигурност и регионални политики
С Марешки няма да преговаряме - 122-ма депутати са предостатъчно, каза лидерът на ГЕРБ
Бойко Борисов ще е министър-председател, а “Обединени патриоти” ще дадат министри в коалиционно правителство, което ще изпълнява пълен 4-годишен управленски мандат.
Постигната е била и договореност, че партиите на Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров не просто ще подкрепят новото правителство, но ще участват и в състава му.
Това са двете новини от преговорите между ГЕРБ и патриотите.
Който иска да чуе конкретни имена на министри, ще почака поне седмица, тъй като бъдещите коалиционни партньори започват работа по изчистване на управленската програма. Най-важната тема ще са пенсиите. Обсъждат се различни варианти, сред които еднократен скок за всички възрастни или увеличение на минималния праг. Очакват се данните на Националния осигурителен институт, тъй като целта е увеличението на пенсиите да не бъде за сметка на секторните политики на третото правителство на Борисов - образование, здравеопазване, заетост, регионална политика и сигурност. Целта е да има сигурни, ясни, легитимни източници за увеличение на парите за най-възрастните българи.
Това стана ясно след първата официална среща на ГЕРБ и “Обединени патриоти” в НС. На нея за повече от час се включи и бъдещият премиер Бойко Борисов, който лично оглави преговорния екип на ГЕРБ. До момента министерски постове не са разпределяни, уточняват се програмните точки, по които ще се работи, съобщи Волен Сидеров.
До края на седмицата двете страни ще имат още едни разговори, но засега не се ангажираха кога ще има кабинет “Борисов 3”.
Делян Добрев добави, че през следващите дни екипите на двете страни ще работят по предизборните програми, така че да съставят обща управленска програма. Идеята е тя да е на базата на програмата на ГЕРБ. Според него има почти пълно покриване на приоритетите.
“Всичко, което
е нужно, ще
направим, за да
е управлението
стабилно”,
декларира след консултациите лидерът на “Атака” Волен Сидеров.
Бъдещият министър-председател Бойко Борисов излезе доволен от консултациите в парламента. На тях окончателно отпаднал вариантът, лансиран в началото от Валери Симеонов - да се прави широка коалиция с БСП. “В случая цялата тежест пада върху нас, защото ако не направим правителство, вторият не може да го направи. Това означава отново безвремие, нови избори, харчене на пари и вече държавата ще затъне докрай. 2 месеца не са много - служебното правителство - хубаво, лошо, се справи. Проведохме едни честни избори, за които всички се съгласихме, и сега сме длъжни да намерим разумните компромиси на базата на програмите, на базата на експертите си, на базата на това, което можем повече - едните или другите”, заяви Борисов.
И подчерта, че от друга страна няма да е лошо правителството да получи подкрепа и от другите партии в Народното събрание. “Надявам се и другите парламентарно представени партии да си дават сметка, че
ако не успеем, не
успяват всички и
оттам нататък
ще е много
тежко за
България
С Марешки консултации няма да има, категоричен бе Борисов: “Ние с патриотите имаме 122-ма депутати. Предостатъчно за коалиция.”
Бъдещият премиер разкри, че единственото му изискване към Валери, Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров е да влязат реално, с участие в кабинета. Той бе категоричен, че не е съгласен на по-хлабав съюз: “Само подкрепи и отново да излезе ГЕРБ сам да носи цялата тежест за цялата държава, това вече го правихме - и в предишния мандат, и в по-предишния. Време е всички политически партии, след като се явяват на избори и сме приели, че демокрацията е това - каквото народът каже, да го изпълним, да направят така, че да имаме стабилно 4-годишно управление. Дадох им достатъчно шанс с оставката. Ако имаше друго преброяване, друга реалност в България, да управляват други. Народът ясно си каза думата - 15 депутати повече имаме от БСП. С цялото ми уважение към тях, трябва да направим така, че с президента Радев,
управляващи и
опозиция в
следващите
година и
половина - две
да сме
безапелационни
да си постигнем
успехите.”
Борисов възлага надежди страната ни да е единна, за да се възползва от председателството и да си постигне успехите, които България заслужава.
До този момент въпросите за министерства и кой да е министър, с изключение на темата за министър-председателя, не били вадени на масата. По тази тема Борисов разясни: “Разбрахме се, на базата на нашата програма от предишното управление, която е над 100 страници, експертите да смятат цифра по цифра, срок по срок, дата по дата, за да може с влизането в управлението да се дадат веднага резултати и това, което сме говорили в кампанията, да се надгради.”
Борба с бюрокрацията, с корупцията, съдебната реформа, образованието, делегирани бюджети, битовата престъпност - от първия ден да сме готови да почнем да го правим. Тези над 100 листа програма, която в момента колегите правят, ще ни дадат възможност да изберем най-добрите експерти, описа как се прави конструкцията на властта бъдещият премиер.
В управлението
може да се
включат и
външни експерти, не само членове на ГЕРБ и “Обединени патриоти”, даде знак бъдещият премиер. “Няма лошо да се привлекат кадърни хора и отвън и да започваме да действаме”, на стартова позиция е вече Борисов.
“Имаме една тема, то е и лозунг на патриотите - България над всичко. Ако не се разберем, и вторите няма да могат да се разберат, и тогава България не е над всичко. Затова ние сме длъжни при тези резултати да се разберем. Това беше единственото, което аз казах на срещата”, заключи Борисов. Той не изключи ГЕРБ да има
споразумение
поотделно с
всяка една от
трите партии
от “Обединени патриоти”, като каза: “Това са детайли. Но аз не съм против и е хубаво всеки да се подпише и под едното, и под другото, за което вече говорих, за да не се получи като с реформаторите. Уж сме заедно, пък после едни решават, че са опозиция, пък си оставят хората. Затова ние се поучихме от грешките си - и едните, и другите.”
До края на седмицата предстои още една среща между ГЕРБ и патриотите. Вчерашните се преместиха от централата на ГЕРБ в Народното събрание.
Наред с това тези дни ръководството на най-голямата партия ще събере бъдещата си парламентарна група, за да сведе приоритетите, по които трябва да се задейства от първия ден на новия мандат. Целта е от ден първи да се задействат най-належащите изменения в законите и подзаконовите нормативни актове.
В момента, в който президентът Румен Радев насрочи учредителното заседание на 44-ото Народно събрание пък,
контактна група,
излъчена
от всички
парламентарни
групи, започва
да разпределя кабинетите и местата в пленарната зала. Ще се уточняват и ръководствата на постоянните комисии.
Остава само едно различие - как да растат пенсиите
Единственото разминаване, което остава между ГЕРБ и патриотите и което трябва да се преодолее по време на преговорите, е по въпроса как ще растат пенсиите.
От партията на Бойко Борисов остават категорично против рязко вдигане на минималната пенсия. Това според тях ще наруши баланса и логиката в осигурителната система. Не може едни да правят цял живот по-високи вноски, а после да вдигнем механично парите само на тези, които са давали по-малко, обясниха от ГЕРБ пред “24 часа”.
В същото време “Обединени патриоти” държат най-малката пенсия, която в момента е около 161,38 лева, а от 1 юли ще стане 165,25 лв., да нарасне незабавно на 300 лева. Предлагат и разчети как. От централата на Борисов са категорични, че това не е справедливо към другите категории пенсионери, защото повишение трябва да има за всички.