Тарашът в КЕВР заради цените на газа

След жалба на "Овергаз" до Европейската комисия
Бившият шеф Ангел Семерджиев: Чакам да ме викат на разпит
Жалба на "Овергаз" до Европейската комисия е една от причините за тараша в КЕВР. В понеделник след 14 часа разследващи от звено "Антикорупция" и ДАНС влетяха в сградата на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) и започнаха изземването на документи и договори. Обект на разследването са всички членове на комисията, но не и настоящият състав на КЕВР. Сред тях е и бившият й председател Ангел Семерджиев, научи "България Днес". Самият той научил за акцията от медиите.
"По моя информация става дума за едно антимонополно дело, образувано на 5 юли 2013 година по жалба на "Овергаз" от Европейската комисия. Жалбата е за монопол от страна на Българския енергиен холдинг и държавните компании "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Това е, което успях да разбера за случая", коментира пред "България Днес" Ангел Семерджиев. Той подчерта, че до момента никой не го е търсил за разпит, нито го е информирал официално или неофициално за изненадващата акция.
"Може би ще ме викат на разпит. Очаквам това да се случи, защото разбирам, че разследването обхваща и периода, в който председателствах ДКЕВР", допълни Семерджиев. Той сподели, че има известни притеснения по казуса. "Когато прокуратурата разследва, е нормално човек да се притеснява, но се надявам на професионално отношение", допълни още той.
Според официалните данни акцията в КЕВР е свързана и с подадена на 20.01.2011 г. от „Овергаз Инк“ АД до ДКЕВР жалба срещу „Булгартрансгаз“ ЕАД за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до ПГХ „Чирен”. В задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. Въпреки че комисията е била сезирана надлежно, в законния срок членовете й не са се произнесли по подадената жалба и не са взели каквото и да е решение. Това е довело до образуване на дело за злоупотреба с господстващо положение пред Европейската комисия срещу БЕХ, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“, което към момента не е приключило.
Специализираното звено “Антикорупция“ - към Софийска градска прокуратура е образувала досъдебно производство и срещу длъжностни лица - за престъпления по служба.
Във вторник зам. главният прокурор Борислав Сарафов отказа да коментира дали Семержиев е заподозрян за престъпления по служба. „Не бих искал да отговоря нито положително, нито отрицателно“, лаконично коментира той и допълни: „Става въпрос за сключени неизгодни договори и длъжностни престъпления от членове на КЕВР. Разбира се, към момента няма привлечени обвиняеми лица, но се събират доказателства. Дали ще се съберат такива, или не е въпрос на доказателства и преценка след техния анализ“.
Според официалното съобщение от прокуратурата досъдебното производство е образувано по повод постъпил на 16 януари тази година сигнал до главния прокурор, който го е препратил до компетентната институция - СЗ “Антикорупция“ към СГП. Сигналът е бил изпратен и до председателя на Народното събрание, до министър-председателя, до министъра на вътрешните работи и до председателя на ДАНС.
Проверки за още търговски дружества
Предмет на разследване ще бъде и осъществено през март 2015 г. вливане на търговски дружества в „Софиягаз“ - впоследствие „Овергаз мрежи” АД, става ясно от прессъобщението на прокуратурата. Тя идва малко след задочния конфликт между бизнесмена и шеф на "Овергаз" Сашо Дончев и главния прокурор Сотир Цацаров. Двамата се обвиниха един друг в натиск. Последва проверката на КЕВР, която е след сигнал, получен в Главната прокуратура. До момента никой не казва кой е подал сигнала до Цацаров и какво точно се заявява в него. Опитите на "България Днес" да се свърже с говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова останаха безуспешни до приключването на редакционния брой.