Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6277460 www.bgdnes.bg

Трус от 6,4 в Егейско море люля България и Турция, рани 10 в Гърция (Обзор)Земетресението може да провокира по-слаби цяла година, но няма да ни окажат влияние

Очакват се афтършокове в следващите дни и седмици, някои може да са със сила 5,5, казва шеф от турската обсерватория “Кандили”

Силно земетресение с магнитуд 6,4 разтърси Гърция, Турция и България.

Трусът, разлюлял земята в 15,28 ч българско време в понеделник, бе усетен по високите етажи в София, Бургас, а най-силно - в югоизточната част на страната, в Ямболско и Кърджалийско. Поне три труса бяха усетени дори на ниските етажи в Кърджали.

Реклама

Земята се люля

в продължение

на секунди

От областната управа съобщиха, че нямат данни за нанесени щети от труса, който бил хоризонтален. Земетресението притесни и жителите на Пловдив, Стара Загора, Асеновград и Хасково.

Епицентърът е бил с дълбочина 10 км в Егейско море - между остров Лесбос и турския град Измир, на 14 км от гръцкия град Пломари. Последваха над 20 вторични труса с по-нисък магнитуд - между 4,9 и 3,3.

Според Турския сеизмологичен център земетресението е със сила 6,2. Геофизичният институт в Солун го определя с магнитуд 6,4.

Трусът предизвика паника и в турските градове Измир, Бурса, Истанбул и Чанаккале. Там хората излязоха по улиците, тичайки, съобщават турски медии. Граждани, живеещи в радиус от 100 км, усетили много силно земетресението. Твърдят, ече е продължило около 20 сек. Засега няма информация за жертви.

“Трусът беше много силен. Всичко в клиниката ми започна да трепери. С пациентите бързо избягахме навън”, разказа зъболекарят от Измир Дидем Ерис, цитиран от Ройтерс. “В района сме свикнали със земетресения, но това беше различно.

Мислех си,

Реклама

че този път

ще умрем”,

признава 50-годишният Ерис.

“Очакваме вторични трусове в следващите часове, дни и седмици”, каза Халък Озенер, шеф на турската обсерватория “Кандили”, отбелязвайки, че се очакват и трусове със сила до 5,5.

В Турция 61-годишната Айсе Селви усети труса в летния си дом в Карабурун, близо до епицентъра на земетресението. “Боже мой, всички картини паднаха на земята. Нямам представа как успях да изляза. Страх ме е да вляза вътре”, разказа жената.

Сестра ѝ Севал Иси гладела в дома си в Измир, когато ударило земетресението. “Наистина изпаднахме в паника”, разказа 57-годишната домакиня.

Валиите на вилаетите Измир и Карабурун и кметът на град Измир потвърдиха, че земетресението

не е причинило

смъртни случаи

или големи щети.

Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации извърши широка проверка и потвърди, че няма сериозни материални щети. Като превантивна мярка в района ще бъдат изпратени 240 палатки за настаняване на нуждаещи се през нощта.

Жителите на Северозападна Турция все още помнят Измитското земетресение от 1999 г. с магнитут 7,5 по Рихтер, при което загинаха 17 хил. души. През февруари т.г. районът на Чанаккале пък пострада при поредица от над 1000 труса, 16 от които над 4-а степен по Рихтер.

Земетресението се усети в Атина и на гръцкия остров Лесбос, където предизвика малки свлачища и материални щети в град Пломари.

Разрушени са

къщи и пътища,

преминаването по които беше спряно. Ранени са 10 души в село Вриса на остров Лесбос. Съобщава се за жена, блокирана в капан в дома си. Мобилизирани са и гръцки военни части в помощ на гражданите.

“Има повреди по няколко стари и нови сгради. Все още оценяваме щетите”, заяви кметът на Пломари Манолис Арменака пред държавната телевизия.

“Препоръчваме на жителите на засегнатите райони на Лесбос да останат на открито, докато сградите бъдат инспектирани”, заяви старши сеизмолог Евтимий Лекас. 

Проф. Емил Ботев от Геофизичния институт на БАН: Земетресението може да провокира по-слаби цяла година, но няма да ни окажат влияние

ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА

- Какво се случи със земята под Турция, проф. Ботев?

- Земетресението е с магнитуд средно 6,3. Епицентърът му е на 30-40 километра западно от Измир. Намира се на 300 километра от територията на нашата страна и на около 540 километра от София. Земетресение с такъв магнитуд е нормално да е усетено почти на цялата територия на Южна България, включително и в София. В София е усетено от 2-а-3-а степен, а от 3-а- 4-а степен в по-големите южни градове като Кърджали, Хасково и Ямбол според 12-степенната макросеизмична скала на Медведев-Шпонхойер-Карник, която оценява интензивността на въздействието на повърхността на земетресението.

- Съществува ли опасност трусът в съседката ни да провокира земетресение в България?

- Няма пряка връзка, даже няма и далечна връзка с измирската сеизмична зона. Анатолийската плоча контактува по западното крайбрежие на Турция с Егейската микроплоча. Там много често стават земетресения. Трус с такъв магнитуд около 6,5 може да доведе една година до по-чести земетресения със значително по-слаб магнитуд и няма пряка връзка с България, дори няма пряка връзка с мраморноморските земетресения. Няма как да ни окаже влияние, достатъчно далече сме, но ето, че половин България го усети.

Реклама
Реклама
Реклама