Огнен ад в Лондон. 27-етажен блок изгаря като факла

Неизвестен брой жертви се изпичат, отчаяни скачат от балконите
Овъглени трупове, хора, скачащи от високо, и полумъртви от задушаване живущи в небостъргач в Лондон изправят косите на пожарникарите във фаталната сутрин на 14 юни.
Високата 27 етажа сграда със 130 апартамента лумва като факла около един часа през нощта. Вътре живеят повече от 600 души. Повечето са араби и чужденци. Кошмарът заварва повечето по пижами и сънливи в леглата. Събужда ги адски взрив от долните етажи. Непотвърдена информация гласи, че причина за трагедията с десетки мъртви и повече от 500 ранени е експлозия на газова бутилка на втория етаж.
Построеният през 1974 г. жилищен блок "Грийнфел тауър" в северен Кенсингтън е с неработеща пожарна аларма. Хората не осъзнават, че нещата са много сериозни и се колебаят дали да напускат апартаментите си. Когато преценяват, че ситуацията е повече от сериозна и ги грози смъртна опасност, вече е късно. Коридорите са пълни с гъст черен дим и нищо не се вижда. Огнената стихия е навсякъде и измъкването е почти невъзможно. Осветлението спира, а вътре няма луминесцентни табелки с обозначение "изход".
Огнеборците пристигат бързо и се втурват да спасяват хората. Много от живеещите на ниските етажи са изведени на сигурно. Положението с тези от седмия-осмия етаж нагоре е ужасяващо. Пламъците и огромната температура спират спасителната мисия на пожарникарите. Всеки от бедстващите е принуден да се спасява поединично. Част от тях спускат импровизирани въжета от чаршафи и пердета, но огънят осуетява идеята им. Най-смелите скачат от десетки метри и разчитат на късмета да оцелят. Предпочитат да счупат някой и друг крайник или ребро, вместо да изгорят живи.
"Цялата ситуация много напомняше на трагедията в Ню Йорк на 11 септември 2001 г. Всички бяхме в паника, защото мислихме, че става дума за терористична атака", разказва оцелялата на косъм 45-годишна Муна Али. Огненият апокалипсис продължава до сутринта. Стихията изпепелява почти всичко вътре.
"За 29 години като пожарникар никога не съм виждал подобно нещо", каза шефът на огнеборците в Лондон Дани Котън. "С тъга потвърждавам, че има загинали, но не мога да потвърдя броя им заради размерите и структурата на сградата", допълни той. Притесненията на властите са свързани с факта, че опожареният блок може да се срути напълно. Неофициално се съобщава, че в сградата е възможно все още да има живи хора, които опитват да се измъкнат.
Късметлиите, които излизат навреме от огнения ад, споделят пред медиите, че първоначалната информация на спасителните екипи е всичките да останат по домовете си. Мнозина отказват да послушат съвета и излизат навън. Майка с шест деца също опитва да се измъкне по стълбите, но в паническото бягство две от децата не стигат до изхода. Издирването им продължава. В операцията по потушаване на огъня участват 200 пожарникари. На място пристигат двадесет линейки, които извозват пострадалите в пет от най-близките болници.
Кулата е санирана за 10 млн. паунда
Само преди 1 г. небостъргачът в северен Кенсингтън е саниран по програма за енергийна ефективност. Стойността на проекта е 10 млн. паунда, пише в. "Гардиън".
Сложени са нови отоплителна и вентилационна система, прозорците са сменени. Поставена е и нова облицовка на блока. Части от външната мазилка "експлодират" от пламъците, разказва свидетел пред авторитетното британско издание. Строителната компания, която лапа поръчката за ремонта на блока, сваля от сайта си цялата информация за извършените дейности след инцидента.
Според други британски издания още през 2013 г. обитатели предупреждават органите на реда за риск от пожар в сградата, но местните власти не обърщат внимание на воплите им. Кметът на Лондон Садик Хан обяви, че тепърва започва разследване на трагедията, както и проверка на безопасността на високите жилищни блокове.