Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6300795 www.bgdnes.bg

Звездите - двойкаджии в училище

Бележниците на Веселин Маринов и проф. Минко Балкански бъкани с лоши оценки

Борислав РАДОСЛАВОВ

Като ученик съм имал двойки и по български, и по биология, но след това съм ги поправял. Това призна вчера просветният министър Красимир Вълчев и се оправда, че вероятно не е бил подготвен за конкретния урок.


Освен самия просветен министър, който публично се престраши да признае за тревогите си в школото, бележниците на редица родни знаменитости също са били нашарени с двойки и тройки, показа проверка на "България Днес".

Реклама


Безспорно най-прочутият представител на звездния небосклон у нас, който не може да се похвали с кой знае колко отлични оценки в училище, е Веселин Маринов.


Изпълнителят на "Горчиво вино" и "Хубава жена" чистосърдечно признава, че е бил слаб ученик. Естрадната легенда споделя, че завършил гимназия, бил спортист, барабанист и певец на оркестъра, активист в културно-масовата дейност, водил и кръжок по любовна лирика. Но ученето хич не му се удавало.


Маринов разкрива, че не е взимал уроци по музика като софийските деца. За певеца тя била свързана с китарата, бригадите и лагерните огньове, палатките край морето, серенадите под прозорците на учителите и момичетата.


Въпреки недотам задоволителното представяне на Веско в училище родителите му искали да го правят учител. Казармата се оказала кръстопът. В ротата на бъдещата звезда имало момче, завършило музикално училище. Чул как Маринов тананикал в окопите. На междуармейска самодейност пял политическа песен на "Щурците" за гимназиста, мечтал за ботевска смърт. Поканили го в Дома на армията в Хасково. Солистката Сашка била студентка в Консерваторията и навила Веселин да кандидатства в естрадния отдел. Влязъл четвърти.


Освен за естрадната легенда в училище било по-трудно и за Милен Цветков, твърдят негови съученици. След като завършил средното си образование, журналистът искал да стане актьор и кандидатствал в НАТФИЗ, но го скъсали още на първия кръг. Цветков се явил паралелно на изпити и в Софийския университет, но и там не се представил добре. Заради ниските оценки успял да влезе в най-малко ценената тогава специалност дефектология. Идеята му била да се прехвърли после право, каквато била масовата практика по време на соцобразованието. Като видял какви дебели тухли трябва да зубрят кандидат-юристите, Милен се отказал, разказват негови близки.


Слаб ученик бил и световноизвестният професор Минко Балкански.

Реклама


"Учете и правете това, което ви носи щастие. Аз бях слаб ученик, но се намери кой да запали искрата. Това е разковничето - да търсим алтернативни, интересни начини да представим науката пред децата, кой би могъл да предположи, че докато гледат театър, младежите могат да се научат на сложни математически закономерности", каза по време на среща с бургаски ученици всепризнатият физик.


Тройкар в училище е бил и не кой да е, а самият Йордан Радичков. Приживе авторът на "Ние, врабчетата" и "Барутен буквар" споделя: "Аз имах все слаби бележки, все тройки имах по български език и литература."


Поне веднъж седмично трябвало да пише свободно съчинение. Отива със съучениците си в гора край Берковица да бере буков жълъд. И трябва да напише свободно съчинение как са брали буков жълъд, като опише жълъдите и приключенията, които имал.


"И аз на това изкарвах тройка. Изкарвах тройка защо, защото никога не можах да направя увод, изложение и заключение в едно съчинение. Аз започвам както си ща и завършвам както си ща. Без да спазвам такива правила", казваше големият Радичков.

Чехов два пъти повтаря

Най-много слаби ученици има сред класиците на руската литература. Учението не се удава на класика на руската литература Антон Чехов. Звучи фантастично, но той два пъти повтаря класа. Първия път е в трети клас заради двойки по аритметика и география, втория път - в пети клас заради проблем с гръцкия. Дори по прославилата го руска словесност рядко получава повече от тройка.


Лев Толстой остава равнодушен към обучението. С гръм и трясък се проваля на кандидатстудентските изпити по руска история и немски език. А по-късно, когато все пак става студент в Казанския университет, повтаря първи курс.


Независимо че е крайно любознателен юноша и чете много, Александър Пушкин получава само двойки по математика. Когато в лицея връчват дипломите, най-добрият поет на Русия се оказва предпоследен по успех.

Реклама
Реклама
Реклама