Лиляна Павлова пред "24 часа": Загубата на НДК е 9 млн. лв. от 2014 г. досега

Изпълнителният директор Мирослав Боршош отказва да ми предостави отчети, информация и справки, както и да изпълнява законно вменените му задължения и отговорности като възложител на обществени поръчки, казва министърът по европредседателството.
Днес с мое решение освободих изпълнителния директор на НДК Мирослав Боршош. Мотивите, с които го направих са много и всеки един от тях е достатъчно основание сам по себе си да направя тази стъпка. При положение, че в последните две години държавата налива милиони левове в дружеството, само за първите пет месеца на годината счетоводната загуба на дружеството е близо 3,5 млн. лв., а от 2014 г досега тя достига 9 млн. лв.
Това отговаря министърът по европредседателството Лиляна Павлова, помолена от "24 часа" да коментира мотивите за уволнението на шефа на НДК Мирослав Боршош и неговото обяснение във фейсбук. И продължава:
От проверките, които се извършват в момента в НДК, става ясно, че дружеството се управлява без бизнес-план, в който да са разписани мерки за неговото оздравяване, за намаляване на отрицателния резултат или за преструктуриране по начин, с който да се ограничат бързо нарастващите загуби.
Финансовият отчет за 2016 г. не е заверен и е с квалифицирано мнение. Той не е публикуван, поради което на изпълнителния директор е наложена финансова санкция от Комисията по финансов надзор заради липса на прозрачност.
В предварителния одитен доклад в частта за обществените поръчки се съдържат констатации относно незаконосъобразни действия при провеждането на обществени поръчки и сключените въз основа на тях договори. Също така е констатирано, че няма вътрешни правила за възлагането на обществените поръчки. В допълнение, в становище на АОП (Агенцията за обществени поръчки) по инициирано от изпълнителния директор изменение на вече сключения договор за строителство, е посочено, че част от параметрите са следствие от допуснати пропуски от страна на самия възложител и не попадат в законодопустимите случаи.
От момента, в който се извършват интензивни строителни дейности в НДК, това е ставало без инвестиционен контрол, какъвто по закон е задължителен. Отделно, част от дейностите се извършват без разрешителни за строеж, които вече 7 месеца не са издадени.
В допълнение се проверява и доколко предоставените от правителството целеви бюджетни средства за ремонта и оборудването на НДК са разходвани по предназначение.
От поемането ми на дружеството като принципал до ден днешен изпълнителният директор отказва да ми предостави отчети, информация и справки, както и да изпълнява законно вменените му задължения и отговорности като възложител на обществени поръчки.
От всичко изброено дотук считам, че имам достатъчно основание да освободя изпълнителния директор на НДК. Надявам се в оставащото време до българското председателство да преодолеем недостатъците, наложени като практика до този момент. Останалото е работа на компетентните институции и органи.
Председателството на ЕС е политически процес, за който България е напълно подготвена, но опитите на изпълнителния директор да сведе председателството до битови проблеми и подмяна на истински важните теми от дневния ред на обществото, са крайно неприемливи, завършва министърката.