Войник на пост измислил Джулая

Ражда се като протест срещу комунизма
Хипарят Тяната родил идеята, докато служел в казармата
Бисерка БОРИСОВА
Хиляди българи посрещнаха тази сутрин изгрева заедно и отбелязаха с песни празника Джулай морнинг.
Придобил популярност като Джулая и кръстен на едноименната песен на "Юрая Хийп", този празник е самобитен български хипарски фест, който не се празнува никъде другаде по света. Отбелязва се всяка година в нощта на 30 юни срещу 1 юли. Най-традиционният начин е изгревът да бъде посрещнат край морето. В култово за Джулая място през последните години се превърнаха скалите на Камен бряг. Докато кмет на Каварна бе Цонко Цонев, стана традиция самият Джон Лутън от "Юрая Хийп" да изпълнява при първите лъчи на слънцето песента си "Джулай морнинг".
Факт е, че освен в България тази песен не е популярна по света. В началото от "Юрая Хийп" били силно изненадани, че заради тяхна песен в България е възникнал цял празник. Който поне веднъж е имал възможност да посрещне Джулай морнинг на Камен бряг, знае каква незабравима емоция е. А когато слънцето се покаже - да чуеш самия Джон Лутън да ти изпее "Джулай морнинг"!
Не са един и двама посрещащите слънцето, които идея си нямат кога точно се е появил празникът. По този въпрос еднозначно мнение няма. Хипарският фест се ражда в последните години на комунизма като протест срещу тоталитарния режим. Първите данни за празнуването му са от 1980 година. За начало на организираното празнуване на Джулая обаче се счита 1986 г. Свидетели разказват, че докато бил в казармата, на младия хипар Тяната се паднало да стои на пост в нощта срещу 1 юли. Тогава си обещал, че ще направи така, че повече никой да не посреща този изгрев сам. И през 1986 г. събрал приятели, за да изпълни заканата си.
Един от преките свидетели при зараждането на организираното честване на Джулая е Антон Антонов, бивш член на варненската рок групата "Луцифер".
"Организираното посрещане на Джулая започна от 1986-а по предложение на Тяната. На първия Джулай имаше около 15 души на вълнолома във Варна. На втория през 1987 г. вече бяха около 40. На третия - около 200, и за първи път дойдоха хора от цялата страна. През 1989 г. вече бяха над 1000. Заедно с "Луцифер" сме свирили на Джулай морнинг във Варна през 1992, 1993, 1995, 1997, 1999, 2002, 2003 г. Ние сме първата група, която през 1992 г. изпълни песента "Джулай морнинг" на входа на Морската градина", разяснява Антонов и обобщава: "Голям майтап е, когато хора, за които нито съм чувал, нито познавам, са с претенции за основатели на Джулая. Единия бил от 1983 г., другият от 1976-а... Някой няма ли да спомене и за годината на Априлския пленум 1956?! Не споря, че хора и преди 1986 - друсани или на пияна глава, са преспивали на плажа. Че са носели касетофони и китари. Но казвам, че организираното посрещане на Джулая започна от 1986 г. по предложение на Тяната!"
"По онова време, в годините на комунизма, Джулая бе място за срещи на хора с еднакво виждане за света. Искахме да си носим дългите коси, да си слушаме музиката, да си пием на спокойствие", разказват други очевидци. Тогавашните поети и музиканти, определящи се като бунтари срещу режима, са част от посрещането на слънцето. Юлският изгрев става не само купон, но и място за обмен на идеи, които никак не са по сърце на комунистите.
Антон Антонов е категоричен, че идеята Джулай морнинг да се посреща вече навсякъде - като се почне от Панчарево, Витоша, та до Тутракан, противоречи на същността на празника.
"Разберете, хора - само край морето слънцето сякаш изплува и се издига над вълните! Навсякъде може да има изгреви, но само тука има Джулай! Тези, които обсебиха този празник - гъзари, бармани и ресторантьори, хал хабер си нямат за какво всъщност става дума. Това не е поредният или пък първият купон за лятото. Това е философия! Не е кючеци върху масата, магистрали с кока, амфетамини, малцово уиски и кебапчета", гневно отсича бившият член на група "Луцифер". "Вариациите на Джулай с от рейв до чалга, кючеци, гьобеци и "Джак Даниелс" с шопска салата нямат нищо общо с тихото и съзерцателно посрещане на изгрева едно време - с гадже, отпуснало глава в скута ти, и подрънкването на китара някъде наоколо. Това е положението днес, изтървахме го Джулая, както и много други неща...", допълва бившият рокаджия.
След идването на демокрацията заради комерсиализирането на празника през 1994 г. много от старите хипари правят "Джулай ивнинг", която ще рече юлска вечер. Той се отбелязва на 31 юли срещу 1 август във Варвара.
Джон Лутън се включва през 2004-а
Двайсетина години след раждането на Джулай морнинг вокалът на "Юрая Хийп" Джон Лутън за пръв път изпълнява на живо най-популярната си в България песен. От този момент до миналата година той винаги посреща юлското слънце на Калиакра.
Шок!
Каварна посрещна
слънцето с хип-хоп
Вместо с "Юрая Хийп" тази година на Камен бряг посрещнаха слънцето с хип-хоп. Това стана, след като кметицата Нина Ставрева от БСП спря „Каварна рок фест“, а Джулая прекръсти на "Празник за посрещане на слънцето". В новия празник участваха млади музиканти от България и Румъния, но не само рок групи, а и хип-хоп и поп изпълнители.