Получаваш 5, лежиш 3 години

Кметът на затвора в Белене Сунай Ремзи предлага амнистия
Борислав РАДОСЛАВОВ
Ако си осъден до пет години затвор, присъдата да се намали с две години. А ако наказанието е до 20 години лишаване от свобода, да се лежи с четири по-малко.
Това е част от проектозакон за амнистия, изготвен от кмета на затвора в Белене Сунай Ремзи, с който единствено "България Днес" разполага.
Сред предложенията му за законови промени е и това осъдените на до 10 години пандиз да се помилват с три години от наказанието, а по-дребните бандити, получили до 3 години затвор, да си спестяват една от тях.
Според проектозакона, който предстои да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание, получилите до една година затвор да се освобождават от изтърпяване на присъдата и тя да се заменя с "пробация".
Документът е изготвен през юни в пандиза в Белене. Скоро той ще бъде входиран в парламента от депутат, чието име Ремзи не съобщава, за да не започне офанзива за оттеглянето му.
"Провокира ме това, че съдебната система е болна. Предсрочното освобождаване изобщо не се използва за хората с по-големи присъди и с по-голям остатък. А новият закон за изпълнение на наказанията е импотентен. Хора, подкрепяни от администрацията на затвора и съответните наблюдаващи комисии, са отрязвани от помилване, само защото лежат за тежко умишлено престъпление", сподели пред вестника Ремзи, който изтърпява 20-годишна присъда за убийство.
Той е категоричен, че затворите у нас са пълни, а парите не стигат за ремонти. Зад решетките влизали само кокошкарите, докато белите якички били на свобода.
"Предстои ни председателство на Европейския съвет. Имам три послания, които бих искал да се чуят и отекнат в Европа. Едното е на радикалния ислям и ултранационализма. Това е умишлено създадено противопоставяне, в което са замесени търговия с оръжие, петрол, лекарства и т.н. Второто е единен европейски кодекс по издаване и прилагане на присъди. А третото - запазване на семейните ценности и морал", споделя Сунай Ремзи.
Затворникът се надява Европа да чуе тези призиви. "Имам подкрепата на евродепутат, който ще съдейства. Запазвам името му, за да не започнат отсега да го убеждават в обратното. Имаме и депутат, който ще го внесе в Народното събрание", казва Сунай и добавя, че е крайно време на лишените от свобода да се погледне като човеци, изтърпели голяма част от присъдите си.
Кметът на зандана в Белене е категоричен, че отдавна е загубил вяра, че може да бъде предсрочно освободен с голям остатък или помилван от вицепрезидента.
"Защото съществува явна дискриминация спрямо момчетата, които са с тежки умишлени престъпления, въпреки че са се доказали, че отдавна са се коригирали и имат подкрепата на администрацията на затвора. Пускат само тези с малки присъди", разказва Сунай и призовава да се работи повече с пандизчиите.
Право на амнистия ще получат всички бандити, извършили престъпления до 1 юли. Извън обсега остават деянията, извършени под влияние на радикален ислям и ултранационализъм.
"Искам всичко да е законно. Не съм синдикат, тръгвам сам. Нека има дебати по тази тема. Смених много зам.-министри, отговарящи за затворите у нас, и шефове на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Нищо не се променя. Променяме го затворниците в Белене, защото работим перфектно с ръководството на затвора. Програми за самопомощ и самокоригиране, чести мероприятия. И когато заставаш пред комисията или съдията за предсрочно освобождаване, ти казват - да, ама си вътре за убийство", споделя Ремзи.
Намирайте работа на освободените
Осъдените на доживотен затвор да имат право да работят и да участват в курсове и квалификации при добро поведение, гласи предложение в законопроекта за амнистия.
Освен това Сунай Ремзи предлага създаването на държавен орган, който да помага за пълната ресоциализация на излезлите от затвора. "Този орган да спомага за намирането на работа, да осигурява квалификационни курсове, да следи самоконтрола и поведението на бившите затворници и тяхното приобщаване обратно в затвора", е записано в документа.