Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6378078 www.bgdnes.bg

Американската здравна инспекция: Зараза тече от чешмите в България

Позовават се на индекса за човешко развитие на ООН, съветват да пием бутилирана вода

Икономическото развитие на България не й позволява да предлага безопасна чешмяна вода.
Това смятат от американския Център за контрол и превенция на заболяванията. Институцията заедно с един от най-големите туристически сайтове в САЩ Matadornetwork.com препоръчват на туристите не само в България, но и в цяла Източна Европа да пият само бутилирана вода, за да се предпазят от зарази и редки кафяви спомени от тоалетната. Единственото изключение е Гърция. 

Реклама

Запитани от редакцията на „България днес“ по какви причини причисляват страната ни към регионите с опасна чешмяна вода, от американската институция посочиха, че при липса на информация за качеството на водата те се позовават на индекса за човешко развитие на ООН. Самият индекс се изчислява на база икономически и социални показатели като стандарт на живот, брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота, очаквана продължителност на образованието и др. Всяка страна с индекс под 0,85 се смята за потенциално опасна откъм качество на водата. По данни за 2015 г. България е с индекс 0,794, а със същия индекс е и Казахстан.

„Препоръките към международните туристи относно храната и водата са умишлено консервативни“, се казва в отговора на Центъра за контрол и превенция на заболяванията. „Ние приемаме, че в много страни с индекс на човешкото развитие под 0,85 е вероятно водата в градските райони да се третира по безопасен начин, но не може да се гарантира, че тя ще бъде безопасна в селските райони и в райони със съмнително пречистване.“ За улесняване на пътуващите се препоръчва просто да пият бутилирана вода, в която и част на страната да бъдат.

Западна и Северна Европа предлагат безопасна вода според индекса. В централната част на континента нещата стоят по-различно. Смята се, че чешмяната вода в Полша, Чехия и Словения е безопасна, докато в Словакия, Унгария, Хърватия, както и в прибалтийските републики Литва, Латвия и Естония не е много сигурно качеството на живителната течност. За всички държави в Африка, Централна и Южна Америка, както и за почти всички в Азия се препоръчва само бутилирана вода.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама