Огладнели лисици нападнаха Русе

Озверели от глад лисици нападнаха Русе!
Десетки сигнали на стресирани граждани потвърдиха присъствието на хищника по улиците и парковете на дунавската столица. Появиха се и снимки, които са запечатали разходките на животните в населеното място.
Лисиците излизали на свечеряване или през нощта, за да си търсят храна. Навъртат се основно около контейнерите за боклук, тъй като с охота излапвали хранителните остатъци. Обикалят и по парковете, където също са в търсене на прехрана. Русенци, които са ги срещнали, свидетелстват, че животните не проявяват агресия. Напротив - щом зърнели човек, светкавично побягвали и се скривали в шубрака. По-смелите хищници се доближавали до заведенията и ресторантите, надявайки се да отмъкнат някоя мръвка.
Живеенето на лисици в градска среда не е нещо необичайно - в английската столица Лондон те могат да бъдат видени дори как се разхождат по тротоарите. В България явлението е доста по-рядко, но има регистрирани случаи в Силистра и Добрич. В Русе дори бяха изказани смели предположения, че лисиците са повече от бездомните кучета, които през последните години буквално изчезнаха от улиците на областния град.
"Кума Лиса играе с децата и не бяга от тях. Иска да похапне. Позира и за снимка в ресторант в Русе", написа Марин Колев, който е видял животното отблизо.
Появата на лисиците по улиците повдигна вълна от въпроси откъде са дошли. Едно от предположенията е, че става въпрос за румънски хищници, които са пристигнали от другата страна на река Дунав. Лисицата не се затруднява да преодолява значителни разстояния по вода и затова е възможно да е минала от единия бряг на другия.
Друга версия е, че става въпрос за животни от околностите на Русе, които са решили да избягат от жегата и са търсили пространство около водоем. Тежкият глад ги е подгонил здраво и затова са се насочили към града, където има повече възможности за похапване.
Любопитен момент е, че латинското изписване на града - ruse, в английския език се асоциира с лисицата и нейната хитрост. Филолозите посочват, че думата вече не е част от активната английска лексика, но обвързанността си остава. Ruse на френски се превежда като "лукавост", така че присъствието на хищниците в града не е никак случайно.