Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6398486 www.bgdnes.bg

Полицай бие градския часовник

Звън на всеки половин час в Шумен 

Сравняват Атанас Коларов с добрия Квазимодо от романа "Парижката Света Богородица" 

Полицай от Шумен се превъплъти в популярния литературен герой Квазимодо от френската класика.
59-годишният Атанас Коларов, който е дългогодишен служител на МВР, открай време се грижи за часовника на фасадата на полицейското управление в областния град. Местни жители сравняват благородното му дело с героя от романа на Виктор Юго "Парижката Света Богородица", който е клисар в храма и отговаря за биенето на камбаните.
Страстта на Коларов към механичните часовници го отвела преди години в сградата, в която се намира сегашното районно управление. През 1994 година, когато в сградата се е помещавало Социално осигуряване, униформеният идвал, гледал и разучавал схемата на часовника.

Реклама


Обяснява, че механизмът е много сложен. "Часовникът е изработен през 1937 година. Тогава не е имало компютри, но всичко е измислено много прецизно и е правено с много акъл. Графиките са много стари и за да ги разгадая, ми отне много време", разказа Коларов. И допълни: "Там е указано как да се настройва веригата на часовника. Махалото е дълго около 1,10 метра, има две тежести. Единият от топузите захранва биенето на камбаната и часовника, а другият - само часовника."
Разучаването е показало, че часовникът е правен да работи ръчно. През годините е монтиран двигател, който работил за кратко. Рядко през годините е имало сериозни повреди. Най-често спирало махалото. Полицаят отдава това на високите температури, когато желязото на махалото се разширява и ходът му се забавя. Така губи синхронизация и часовникът спира.


Шуменци припомнят, че известно време стрелките били застинали на 17,50 часа. С намесата на българския Квазимодо устройството беше синхронизирано и първият камбанен звън се чу точно в 13 часа.
Оттук насетне жителите и гостите на града ще го чуват на всеки половин и кръгъл час. Отскоро Атанас е в заслужен отпуск и ще има по-голяма възможност да се занимава с любимото си хоби. И впечатлява местните с добротата си, по подобие на Квазимодо, който "не познава нито ревността, нито която и да било проява на егоизъм и себичност".

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама