Алкохолът "изсушава" мозъка

Злоупотребата с алкохол на младини е пагубна за зоните на паметта.
Много млади хора злоупотребяват с алкохола, без да подозират, че това може да доведе до "изсъхване" на отделни зони на мозъка, свързани с паметта, вниманието и езика. Последиците може да бъдат: повишен риск от алкохолизъм и редица други проблеми, пише NDTV. Според учени от университета в американския щат Орегон именно в подрастващата възраст, когато мнозина посягат към чашката, мозъкът все още преминава през фазата на оформяне и постигане на зрелост. Това е не само биологично развитие, но и оформяне на схеми за психосоциално поведение. Според учените прекомерното пиене е консумация на 4 и повече напитки в рамките на 2 часа за жените и на 5 и повече напитки за мъжете.
Учените изследвали влиянието на активното пиене върху способността на мозъка да забавя реакциите, върху работата на паметта, вербалното обучение, вземането на решения, чувствителността към награди. Изследователите се интересували също от обработката на социално-когнитивната и социално-емоционалната информация. Оказва се, че алкохолът води към изтъняването или пресъхването на зоните в мозъка, които са важни за работата на паметта, на вниманието, езика, съзнанието. Така заради алкохола младите хора по-трудно научават нови думи, което говори за промени в мозъчната дейност.
Ново проучване затвърждава дълбоката привързаност на Европа към алкохола. Именно на Стария континент се пие най-много в сравнение с всички останали части на света. Поради тази причина европейците са най-рисковата група за преждевременна смърт и заболявания, свързани с алкохола. Най-пиещата държава в ЕС е Литва с 18,2 л изпит чист алкохол на глава от населението годишно, или 3,2 питиета на ден. Второто място заема Чехия с 13,7 л и 2,4 питиета, а третото - Румъния със същите показатели. На четвърто място се класира България с 13, 6 литра изпит алкохол на глава от населението, или 2,4 питиета. Страната ни е доста над средната норма алкохол за Европа - 11,2 л.
Най-малко пиещите нации на Стария континент са малтийците (7,5 л), италианците (7,6 л) и гърците (8,5 л). Именно заради поведението си европейците са най-застрашени от рак на стомашно-чревния тракт. За сравнение, американците пият 20% по-малко от европейците с малко над 8 л алкохол годишно на човек, африканците изпиват по около 6 л, а азиатците - по-малко от 4 л алкохол.