Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6424369 www.bgdnes.bg

Копривщица се сбогува с гайдарския събор

Злобни хора пречат, това бе последното надсвирване

Борислав РАДОСЛАВОВ, наш пратеник в Копривщица

Снимки: Борислав РАДОСЛАВОВ

Край на традиционното гайдарско надсвирване в Копривщица!
Неприятната новина съобщи през уикенда пред "България Днес" организаторът на един от малкото останали истински народни фестивали Ангел Ангелов. Пет години поред смятаният от мнозина за най-красивия и изпълнен с история град приютяваше гайдари, танцьори, родолюбци и съвременни хайдути на събора "Златна българска гайда". Така беше и през изминалия уикенд, но за последно.

"Не само не ни се помагаше през тези пет години, но и се пречеше много активно от злобни хора, които накрая постигнаха своето. Само 600 лв. сме дали за гориво за автобус, който на всеки кръгъл час извозваше гостите от гарата в Копривщица и от центъра на града до поляните, където се провежда гайдарското надсвирване. А наемът ни излезе по 4 лева на километър. Взимаме по левче на пътник. Едва успяваме да погасим поне парите за нафтата, а за шофьора не знам откъде ще вземем да платим", сподели пред вестника Ангелов, който е председател на фондация Национален тръст за съхранение на културно-историческото наследство на България.

Реклама

Екип на "България Днес" стана част от последното издание на фестивала. Два дни местността Кулата, която е на десет километра от родното място на войводата Георги Бенковски, се изпълни със звуци от каба и джура гайди, фолклорни песни и танци на участници от цяла България. Вехти войводи с лъвски знаци на челото и пушки кремъклийки гърмяха със 100-годишните си автентични оръжия. Родопски, северняшки, тракийски и македонски народни носии бяха изложени в специално пригодени шатри. Уникална дърворезба, върху която майстори със златни ръце бяха изобразили ликовете на Васил Левски, Христо Ботев и други знаменити войводи.

200-килограмова юнашка лютеница забъркаха майсторки на големия черпак. Тя се изяде за броени часове от гостите на надсвирването, които надхвърлиха 5000 души за двата дни. Друг вкусен местен деликатес за гостите бе качамак с пръжки.
Ключов и интересен момент бе поставянето на нов балкански рекорд за най-много деца, месещи безквасен хляб в България. На специално изработени маси на всеки кръгъл час до 300 деца, баби и родители запретваха ръкави и се впуснаха в месене на безквасни питки.

Присъстващите чуха приказка за забравения хляб. Имаше сладкиши от римско и византийско време, както и смесено с мед и подправки вино.
Впечатляваща е и липсата на комерсиализация на гайдарското надсвирване. Кюфтетата и кебапчетата вървяха само по левче, а не като на фестивала на народната носия в Жеравна по 3. Разликата между двете събития беше огромна и по отношението на входа и паркинга. Докато в Жеравна се плащаше по 25 лева за участие и 10 лева на ден за престой на автомобил, то в Копривщица всички тези ДекстриУ бяха безплатни. Както трябва да бъде на всеки подобен фестивал, свързан с културните ценности.
Вдъхновяващи изпълнения на млади и стари гайдари, прекрасно настроение и много патриотични песни белязаха последното издание на ДЗлатна българска гайдаУ, което се разпростря върху 30 000 кв. м площ с място за забавления, палатки, танци и хора.


Продават носия на 3 века

Уникална наследствена носия на близо 300 години бе една от най-големите атракции. Кафявата шаякова носия е била собственост на мъж от Вълчи дол. Негови наследници я продаваха за 350 лева, което предизвика фурор сред посетителите.
Подобна родопска носия, но не автентична, върви около 500 лева. Затова тълпи от хора се извиха пред шатрата, където тя бе изложена за продан по желание на последния й собственик.

Реклама
Реклама