Инж. Тодор Ялъмов: Конски органи са предсказвали бъдещето на българите

Добри лечители сме имали, за да оцелеем толкова години като народ
КОИ Е ТОЙ
Инж. Тодор Ялъмов е роден ан 20 август 1944 г. Завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност химия и е работил по специалността си в различни лаборатории. Увлича се по фотографията и участва в различни изследователски експедиции. Бил е председател на Българско сдружение „Рьорих“, а от 1999 г. досега на клуб "Приятели на Рьорих". Той е член и на Институт по древни цивилизации. Какви са били познанията на нашите прадеди по медицина и как са се лекували преди хиляди години, четете в следващите редове.
Доли ТАЧЕВА
- Инж. Ялъмов, от години проучвате живота на древните цивилизации. Какви са били медицинските познания на нашите деди?
- Цяла средна Азия се е учила от Волжка България. Нашите лекари са пътували из целия Изток. За да бъдем толкава уникални и да оцелеем като народ и държава толкова време, трябва да има много здрави основи. Една от основите е медицината на всички нива. Тя е била гръбнак на нацията и древните българи са имали много големи познания по този въпрос.
- Какво свидетелства за това?
- В нашите музеи има много фигурки на животни, които често се бъркат за свирки. Това всъщност са учебни помагала на нашите колобри (прабългарска титла на висш съновник – бел. авт.) и жреци по медицина. В основния индийски епос "Махабхарата" се казва, че нашето племе е притежавало най-добрите коне и най-добрите колесници. Всички народи са отглеждали коне, но за да притежаваш най-добрите, са били нужни много специални знания. В Индия личният лекар на император Канишка е разпространил науката за здравето. След като българите я пренасят засекретено в Индия, тя е била само за вътрешно ползване, но по някакви причини са решили да я обнародват.
- Споменахте, че нашите коне са били най-добрите. Освен за битки ползвали ли са ги за нещо друго?
- Някои коне са отглеждани по специална технология. Не са давали да се яздят, само са пасли. Използвали са им вътрешностите за гадаене и прогнозиране на бъдещето. Друга част са се отглеждали, за да се направят специални ботуши от кожата им. Те са много търсени и до днес. Продават се в Тибет, което е на хиляди километри от България. Вече не ги правят българи, но технологията е същата. На Плиска, Преслав е пълно със символи, които изобразяват точно тези ботуши. Не са убивали коня, защото всички животни усещат мига на смъртта и им се объркват хормоните. Духовният човек е смятал, че това е вредно, затова са ги приспивали в специални шатри с треви и благовония.
- А какво са лекували и как са се диагностицирали?
- Можели са да лекуват почти всичко. Извършвали са много сложни операции. Изключително разпространена е била пулсовата диагностика. Древният българин е откривал 100 вида пулс. Съответно той е правил кардиограма на много високо ниво.
- Какви операции точно са извършвали?
- Правили са всякакви операции - на зъби, на кости, всичко. Някои са протичали с часове. Запазени са черепи с трапанация, т.е. изрязват черепната кутия, за да стигнат до болното място. Това изисква знания и е много сложно. И по-важното е, че хората са оцелявали, което ни говори, че операциите са били успешни. Запоявали са с много фина обработка. Инструментите са били много стилни. Използвали са волски жили и други природни продукти. Съвременните лекари се шашват. Акушерството също е било много развито. Когато децата са се раждали, задължително са им давали да опитат от всички вкусове. От най-сладкото до най-соленото, за да може детето да получи информационната картина на вкусовото богатство. На 5-годишна възраст задължително са играели шах, за да развиват двете половини на мозъка си. Пеели са и са свирили на някакъв музикален инструмент, за да обогатяват културата си.
- Споменахте, че са използвали природни продукти по време на операциите. С какви други инструменти са си служели?
- Да, използвали са много здрави природни продукти. Космите от конската грива също са служели за зашиване. Освен с тях са работили и със скалпели, ножове, стъкленици. Писали са много книги и трактати.
- Къде са извършвали тези сложни операции?
- Може да не са виждали микробите и бактериите, но са знаели колко е опасно, когато оперираш, да замърсиш отворената рана. Затова операциите са се правели в шатри. В тях са палили треви и други благоуханни растения.
- Какво се е случвало с психично болните хора?
- Имали са най-различни техники. Най-разпространените са били баене, лекуване с минерали и с билки. Най-тежките случаи обикновено са ги изолирали от обществото, за да не пречат. Заточвали са ги в пещери и манастири, но в повечето случаи са ги лекували.
- Какви лекарства са използвали и откъде са си ги набавяли?
- Те самите са правили уникални лекарства. На брега на река Волга е имало огромни находища на древни фосили. Българи са ги стривали на прах, който е лекувал изключително много неща. Едно от любопитните неща е, че са чукали злато и са го сплесквали до такава степен, че да може да се яде. Имало е моментален ефект. Отделно са експериментирали с голям набор от билки и минерали.
- Разбрахме, че са имали много дълбоки познания за физическото здраве, но грижили ли са се за душата по някакъв начин?
- Много са се грижили за душата с молитви, медитации и т.н. Било е задължително да се къпят почти всеки ден. Моралът им е бил много висок, затова са се миели всички заедно - мъже, жени, деца. Знаело се е, че това е ритуално къпане за здраве и нищо повече.