Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6514313 www.bgdnes.bg

10 кила тежи най-големият заек

Жури оценява хигиената и ноктите на състезание за гиганти

Доли ТАЧЕВА

Най-големият български заек тежи цели 10 килограма!


Не му достигат едва 15 сантиметра, за да удари един метър дължина. Ушите му са като огромни антени, като достигат 21 см. Деветмесечният екземпляр ще се яви на състезание със свои себеподобни в костинбродската зала "Белица" в събота от 8 до 16 часа.


Тогава се провежда първата по рода си изложба у нас на "Немски гигант" (породата е известна още като "Белгийски великан"). Закръгленото животно не е кръстено. Но си има кодово име - S80. Това са първата буква на името на собственика му - Стефан Петров, и рождената му година.

Реклама


"Тези животни наистина са огромни и впечатляващи. За жалост не живеят повече от 2 години и са много темпераментни и страхливи", разказа пред "България Днес" Петров.
Той е бил притежател и на още по-голям екземпляр. Немският гигант е достигнал колосалните 11,5 кг, но за жалост е починал. В момента Стефан отглежда над 30 зайци от тази порода и с удоволствие ще занесе поне 8 на предстоящото изложение в Костинброд.


На него сили ще премерят над 70 заека. Жури от Германия и Сърбия ще следи за стойката и хигиената им, както и дали ноктите са им изрязани. Победителите ще получат грамоти и медали.


"На изложбата се допускат само млади зайци, родени в началото на годината. Имам около 40 заека и ще взема участие с няколко от тях. Ще дойдат повече сиви зайци, малко бели и малко черни", коментира пред вестника Кирил Стоев, председател на "Немски гиганти клуб България" и организатор на събитието.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама