Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6639711 www.bgdnes.bg

Доц. Светослав Ханджиев, специалист по диетично хранене: След празниците е пълно с инфаркти от преяждане

Консумацията на имитиращи храни ни превръща в население имитация

Кой е той

Доц. Светослав Ханджиев е водещ специалист в областта на диетичното хранене и метаболитните заболявания. Той е основател и председател на Българската aсоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания, както и член на Европейската академия на науките по хранене. Автор е на над 300 научни публикации и 13 книги.

Бисерка БОРИСОВА

- Доц. Ханджиев, наистина ли българинът преяжда толкова много по Коледа и Нова година, че качва 2-3 килограма за седмица?

Реклама

- Това преяждане и препиване по празниците не трябва да става! Дежурствата в Бърза помощ точно след празниците са кошмарни. Веднага след Бъдни вечер и след новогодишното празненство започват да звънят пациенти с обострени жлъчни кризи, появява се панкреатит и сърдечно-съдови реакции, повишаване на кръвното налягане, увреждане на сърдечната дейност. Спешните кабинети се пълнят заради преяли хора с инфарктни и инсулти. Това са т.нар постбанкетни състояния.

- Не е ли странно това - уж сме една от най-бедните и най-мизерни държави в Европа, а пък в същото време "Пирогов" се пълни с хора, които буквално ще умрат от преяждане?

- Така си е. Но количеството погълнати храна и алкохол са само едната страна на въпроса. Другата е качеството. Нашите хранителни продукти не винаги са на необходимото ниво. Имитиращите продукти ги има само тук, а те са най-вредни. Консумирането на имитиращи продукти дава отражение върху генома, което ще проличи след някое и друго десетилетие. Ако ние грешим в нашето хранително поведение сега, това ще се отрази на бъдещите поколения. Например сега се установява, че има поколения в Русия, които са увредени генетично, защото бабата или дядото са гладували по време на Сталинградската битка. При нас, след консумацията на имитираши продукти сега току-виж след години ще питат хората "Кое е това население покрай Стара планина?" и ще им отговарят, че то имитира българското население, но не е точно българското население отпреди години.

- Каква трябва да бъде трапезата, за да не ни вреди здравословно и да не уврежда гените?

- Трябва да бъде традиционната българска трапеза. Да има от всичко, но по малко. Да бъде разнообразна - със зеленчуци, плодове, риба, месо, яйца, истински млечни продукти. Но всеки трябва да си знае здравословното състояние. По празник или без празник страдащите от жлъчно-каменна болест трябва да ограничават консумацията на майонеза, жълтъци, мазни храни. Със соленото никой не трябва да прекалява, защото задържа течност, а пък течността уврежда работата на сърдечно-съдовата система, повишава кръвното налягане, води до инсулти.

- Трябва ли да се гладува няколко дни след празниците, за да се изчисти организмът от огромните количества храна и алкохол?

Реклама

- Няма нужда от такова нещо. Трябва просто да се мине на по-лека храна. Но най-важното е да не се прекалява по време на самите празници.

- Какво трябва да е менюто за децата, за да са здрави и да нямат наднормено тегло?

- Трябва родителите да са наясно, че каквато и храна да дават на децата, трябва да ги приучат и към физическа активност. Децата трябва да спортуват! И да се наспиват, защото от безсънието наистина се надебелява! Последното важи и за възрастните.

- България е на едно от първите места в Европа по затлъстели деца. Много майки и баби казват: "Ние в родата всички сме много яки и детето няма как да е слабо". До каква степен виновни са гените и до каква степен хранителните навици?

- Точно когато в родата всички са "много яки", трябва много да се внимава от рано с децата, а не да ги тъпчат с това извинение! Вече е утвърдено значението на първите 1000 дни от развитието на един организъм. Тоест, още от момента на зачеването до около 2-годишна възраст на детето. Бременната жена трябва да знае, че ако иска нейното дете да не бъде дебело, да не страда от захарен диабет и инфаркти, то нейното тегло по време на бременността не бива да се увеличава с повече от 15-16 килограма. Това особено важи за тези, които имат генетично предразположение към дебелеене.

Смята се, че това дали човек ще бъде слаб или дебел, до 40% се дължи на генетичното предразположение. Но останалите 60% се определят от манталитета, от културата на хранене в семейството. Ако едно дете е пълно от малко, то обикновено е било тъпкано с храна от малко.

- Възрастта явява ли се основание хората да качват по някое кило постоянно и да го смятат за нормално?

- На всеки 10 години се намалява с около 10% темпото на енергоразход. Затова с възрастта хората трябва да бъдат особено внимателни. Да знаят какво консумират и да го сравняват с енергоразхода си. Възрастта сама по себе си не може да бъде извинение за безразборно трупане на килограми. Съветът на специалистите е: кралска закуска, обяд на богаташ и вечеря на бедняк. Като вечерята да бъде два часа и половина преди лягане.

- В България се насложи мнението, че е нормално мъж на 35 години, около 1,70 висок да стане 90-100 кила, защото на тая възраст вече е "така". В същото време мъже на 55 години в Северна Европа имат фигури на манекени, хранят се разумно и спортуват постоянно.

- Няма как да е нормално мъж на 35 години да стане 100 кила! При мъжете затлъстяването уврежда всички органи и системи. Народът има една поговорка - "добрият петел е слаб!"

- Кои са продуктите, с които най-много прекалява българинът?

- Солта на първо място, после захарта. В българската кухня се ползва и месо, мазнини, но те не са вредни, ако се внимава с тях.

- Много хора си казват - "Празник е, позволено е да си ям от всичко по много, както правят другите хора". Дори тези с диабет ядат торта и пият шампанско на Нова година.

- Тук идва мястото на медиите да подчертаят, че това не е правилно. Световната здравна организация казва, че с всички болести, свързани с храненето, можем да се справим, ако се обединят усилията на специалисти, медии, правителствени и неправителствени организации, производители на храни и лекарства. Добре, да изяде някой с диабет едно парче торта, да пийне малко шампанско, но да не прекалява.

А и другите, които се водят здрави и яко похапват, да включат и разход на енергия по празниците - да има танци, разходки.

Хората трябва да разберат, че Коледа и Нова година идват всяка година. Не е необходимо да преяждаме и препиваме като за последно. По време на празниците трябва да се веселим. Храната да ни носи само удоволствие, не болести. Така трябва да е през цялата година. Тържествата не се състоят само от преяждане и препиване, а и от много танци, от добро настроение. Сега идат Ивановден, Йордановден, Атанасовден, Бабинден. Ако някой на всеки празник тръгне да преяжда, къде ще му излезе краят? До оня край ли?!

Реклама