Наши въдичари проплакаха: Румънски граничари ни вземат рибата
Необитаем остров в Дунав ни скара със северните съседи
"Румънски граничари ни арестуват и ни конфискуват лодките, мрежите и рибата. Ние ловим в нашата част на Дунав, а те ни обвиняват, че сме навлезли в техни води."
Това се оплакаха пред "България Днес" рибари от силистренското село Ветрен.
От няколко години въдичарите имат проблеми с властите в северната си съседка. Причината - необитаем остров с площ от 4000 дка, който се намира в река Дунав. Нашите въдичари отиват за риба край парчето суша, а чуждите граничари ги гонят, тъй като било румънска територия.
"Събират ни личните карти, записват ни личните данни и ни предупреждават, че ще имаме големи проблеми, ако пак ни заловят. На някои колеги им взеха лодките и не искат да им ги връщат. В същото време няма нито един задържан румънски рибар от нашите власти", недоволстват хората, които си изкарват прехраната с риболов.
"Островът е на около 1 километър от Ветрен и е по-близо до българския бряг, отколкото до румънския. На хората им писна да им конфискуват вещи, защото с риболов оцеляват. Дано някой вземе мерки, защото този проблем не може да продължава", коментира пред "България Днес" Иванка Славова, кметица на Ветрен.
Границата е определена от конвенция, подписана през 1908 година. Оттогава досега не е заседавала обща комисия, която да определи принадлежността на островите, възникнали с времето. Това става ясно от отговор на министъра на транспорта на запитване от депутата Александър Сабанов.
"По поречието на река Дунав границата се определя от талвега - или така наречената най-дълбока точка на река Дунав... в случая покрай остров Ветрен талвегът и фарватерът минават от северната страна, което ще рече, че островът е български", обясни народният представител.
Рибарите признават, че ги е страх от нови арести, но са категорични, че няма да спрат да излизат с лодките си и да ловят риба, тъй като не смятат, че по някакъв начин нарушават законите.