Зъболекарка шие гоблени с кафе

Цветомилка разбива традициите. Триизмерни картини с ламе и мъниста също са сред творбите й
Зъболекарка вплита зрънца от кафе в гоблените си, разбивайки всички традиции на пух и прах.
Д-р Цветомилка Василева не харесва обичайните Вилерови гоблени и затова вплита в платната си всякакви нестандартни материали. Освен кафе великотърновката използва мъниста, ламе, ленти, които придават триизмерен ефект, и всякакви различни конци.
"Не ми допадат Вилеровите гоблени. Да, това е класиката, но за мен те вече са минало. Всичко в живота ни се променя. Еволюция има и при гоблените – други техники, различни конци. Компютърът вече прави схемата, по която се шие моделът", обяснява д-р Василева.
Тя е стоматолог по професия, но очаква скоро да се пенсионира, за да се отдаде изцяло на хобито си и тримата си внуци. Цветомилка е наследила сръчността на жените в своя род и още като дете започнала да шие карета, научила се да плете и на две куки. Някъде в началото на 90-те години се запалила по гобленарството.
"Аз съм потомствена гобленарка. Майка ми беше голяма майсторка, но още преди нея всички жени в моето семейство са ръкоделствали. Бабите ми можеха да тъкат, а и предяха също", допълва зъболекарката.
Днес тя работи с нестандартни материали и превръща в красив гоблен дори калъфката на телефона си или пък калъфка за кутия. Едно от предизвикателствата, които тя е поела, е да усвои новата техника, известна сред гобленарите с името "хардангер". Различното при нея е, че се работи с изрязване и върху две наложени едно върху друго, но на разстояние, платна. Ефектът е повече от прекрасен, защото картината става триизмерна.
"Започнах да шия гоблени като терапия. Не можеш да правиш това, ако не си концентриран, докато шиеш гоблен, няма как да мислиш за нещо друго, да ти хвърчат мислите по задачи за утрешния ден, защото трябва стриктно да следиш схемата. С времето гоблените ми станаха хоби, запознах се с много интересни жени. И осъзнах, че гобленарството е различен свят", споделя още стоматологът.
Доли ТАЧЕВА