Спасяват имането на шеф от ДАИ

Бившият началник излежа 2 години за подкуп
Богатствата за 200 бона остават в семейството на пуснатия предсрочно Грочев
Имоти за 240 185,35 лв. няма да бъдат конфискувани от осъдения бивш зам.-началник на пазарджишката ДАИ Тодор Грочев. Това става, след като Върховният касационен съд (ВКС) не допусна обжалване на решението на апелативните магистрати в Пловдив по делото. То е заведено от комисията за конфискация, а целта му е да бъде иззета собственост от Грочев за над 240 бона.
При обжалването на решението на апелативната инстанция от комисията поискаха присъдата да бъде отменена. Мотивът им бе, че съдията, пожалил имането на Грочев, е същият, който е гледал и друго негово дело за покупко-продажбата на недвижим имот. По закон подобно нещо е недопустимо.
Апелативният съд в Пловдив след близо 6 месеца умуване отказа на комисията да конфискува собственост за 240 185.37 лева на бившия зам.-началник на пазарджишката ДАИ Тодор Грочев. Със своето решение втората инстанция потвърди постановеното от съдия Цветанка Вълчева от Окръжния съд в Пазарджик. Вместо това комисията ще трябва да заплати в полза на бюджета на съдебната власт такса от 4803,71 лв., което е дължима държавна такса за въззивното производство, пише пазарджишкият сайт "Виделина". Още 1200 лв. пък комисията ще брои на Тодор Грочев за направени от него разноски във въззивното производство. Решението подлежеше на касационно обжалване пред Върховния касационен съд, който отхвърли иска.
Претендиранато от Грочев и съпругата му имущество включваше къща в Пещера и пари по множество банкови сметки на съпрузите. По време на делата защитата на бившия зам.-началник на ДАИ изтъква, че родителите на осъдения за корупция Грочев са издържали семейството му. Те получавали много сериозни пенсии, с които са покривали всички битови разходи на домакинството от самото начало на съществуването му. Родителите плащали ток, вода, отопление, храна. Това дало възможност на сина им и съпругата му да спестяват парите си от заплати и да ги внасят в банки. В подкрепа на тази теза защитата посочва, че бащата на Грочев от 1990 г. насам е имал пенсия в размер на 399 лева, която с актуализациите към момента е достигнала до 711,10 лева. Майката на Грочев също имала прилични месечни доходи. Освен това във фамилията влизали пари, изкарани от обработката на собствени градини и ниви. От продукцията се подготвяла цялата храна за зимен период за 5-членното семейство. Тези обстоятелства не били взети предвид от комисията при определяне на приходната част в исковата молба, пише сайтът "Виделина". Според изданието не бил отчетен и факът, че до 2004 г. и Грочеви са спестявали всичките си заплати. Те започнали да заделят парите си още от 1994 г., когато са сключили брак.
Бившият зам.-директор на пазарджишката ДАИ беше осъден на две години затвор по обвинение за корупция преди три години. Той получи наказанието си, след като се призна за виновен и не отрече фактите, посочени в обвинителния акт. Грочев прие делото му да се гледа по съкратената процедура, без да се разпитват свидетели и вещи лица. Началникът от местната ДАИ бе арестуван пред сградата на автомобилната инспекция, след като в него са намерени белязани 500 лв. Преди това парите му били дадени от четирима курсисти за явяване на изпит по кормуване.
Окръжният съд в Пазарджик пусна Грочев предсрочно от затвора заради добро поведение. Мотивите на магистратите са, че Грочев е бил много примерен зад решетките. Той е бил отговорник на колектива в пандиза и е бил награждаван по различни поводи. В съдебната зала бившият зам.-шеф на ДАИ пък се разкаял за извършеното от него и заявил, че то няма да се повтори.
И "килър" се измъква
Осъдения доживот бизнесмен Георги Вълев от групата за мокри поръчки "Килърите" на Пешо Сумиста също се спаси от конфискация на имуществото. Наскоро Окръжният съд във Велико Търново прекратил делото по иска на антикорупционната комисия. Той е отхвърлен, защото проверката по случая не е приключила в установения в закона срок от 10 месеца. Становището на комисията е, че този срок е само инструктивен. Искът срещу Вълев е за 3,6 млн. лв. Той включва 41 недвижими имота, както и суми от продажба на имущество, придобито от престъпна дейност.
Преди за влезе в затвора с доживотна присъда, Георги Вълев излежаваше наказание от шест години за лихварство. Смята се, че именно от тази дейност той е натрупал голяма част от богатството си.