Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6975296 www.bgdnes.bg

Полярник №1 проф. Христо Пимпирев: „Куцото куче“ - БГ емблема на Антарктида

"Куцото куче“ е най-емблематичната постройка на Антарктида. 30-годишна, тя е първата сграда на остров Ливингстън. Сами сме я изградили и пази жива историята на българските полярни експедиции. До ден днешен всепризнатите ни изследователи отсядат в нея, живеят, правят открития и от време на време се забавляват", споделя с гордост пред "България Днес" полярният изследовател проф. Христо Пимпирев.

Причина за оправдания патос на полярник №1 е бъдещото откриване в Националния исторически музей (НИМ) у нас на точно копие на най-старата и първа българска сграда в Антарктида. От септември всеки, който иска да се стопли в "Куцото куче" и да види как живеят, оцеляват и работят нашите учени по време на експедициите си на Ледения континент, може да стори това в НИМ.

Реклама

"Изключително съм щастлив, че след като първото българско знаме, развято на Южния полюс, вече е у нас, сега, макар реплика, легендарното „Куцо куче“ ще може да се види от сънародниците ни", заявява проф. Пимпирев. В момента емблематичният фургон, признат официално за световно културно наследство, продължава да приютява полярните ни изследователи.

Само преди няколко месеца проф. Пимпирев дари на музея българския трикольор, който преди 30 години се е развял по време на първата наша експедиция до Антарктида над „Куцото куче“. По едно изключително стечение на обстоятелствата нашето знаме устоява на превратностите на Ледения континент. През далечната 1988 г. то се губи в буря. Тогавашният командир на испанската база го намира в една ледена пукнатина, като сегашният ръководител на иберийците проф. Кесада го връчва официално по повод юбилея.

"Флагът красеше „Куцото куче“. Това е цветущият прякор на най-старата и първа българска и въобще сграда", допълва ученият.

Историята на легендарния фургон е интересна, колкото и самите мисии до Антарктида. Когато преди 30 години за пръв път стъпва там български крак, нашенците започват от нищото да градят място, на което да живеят. Заедно с тях те носят скромните части на "Кучето". То е произведено в България с размери 6 на 3,5 м. Включва общо отделение за хранене и общуване и забава и друго за спалня, с общ капацитет за настаняване на 6 души. Постройката има особена техническа и архитектурна ценност поради своите материали, дизайн и начин на изграждане. Изобретателните български учени с подръчни материали преобразуват един стандартен жилищен контейнер, предназначен за нуждите на тогавашния български дърводобив в Коми, в уютно и гостоприемно място в условията на Антарктика.

"Колкото и гости да са ни идвали в „Кучето“, всички са били изумени от уюта, топлината и общия дух", спомня си Пимпирев, като с усмивка споделя, че в него са ставали и хубави празненства. Името идва заради начина на изграждане на постройката. Тя е сложена на четири варела от нафта.

"Нормално е в Антарктида сградите да бъдат издигнати над ледената повърхност, за да има продухване и избягване на навявания. Ние нямахме специални крака, както е при другите бази. Имахме само тези 4 варела, които напълнихме с бетон и камъни, и върху тях поставихме фургона. Разбира се, не успяхме да го нивелираме идеално и при всеки по-силен вятър той своенравно се клати ту наляво, ту надясно. Оттам дойде и името - „Куцото куче“.

Реклама

Постройката е обявена за исторически паметник на Антарктика като най-старата съхранена сграда на о. Ливингстън - от 2009 г., когато старите постройки на испанската база „Хуан Карлос I“ са демонтирани и заменени с нови. „Куцото куче“ и свързаните с него музейни експонати се смятат за част от културното и историческото наследство на острова и Антарктика.

Така на практика то се нарежда по значимост с първата къща на капитан Робърт Скот, който отива да покорява Южния полюс в началото на XX век. Статутът на „Куцото куче“ е равен с този и на убежището на сър Ърнест Шакълтън, в която той изкарва две години на Ледения континент. Така България е включена с нещо свое и е всепризната като една от водещите изследователски страни. Проф. Пимпирев уточнява, че фургонът, който ще можем да видим в НИМ, е точно копие на този в Антарктида. В него е сниман и част от първия игрален филм за Антарктида - "Писма от Антарктида", който ще бъде излъчен в края на 2018 г.

Христо ГЕНАДИЕВ

Реклама
Реклама
Реклама