Коне убийци в Подбалкана

Години наред бездействие
Мъж бере душа след удар в каруца, на същото място загинаха приятели
Коне и каруци отнемат човешки животи в Подбалкана.
Години наред хора гинат в зловещи катастрофи на пътя София - Бургас (Подбалканския път) и Стара Загора - Казанлък в района на Мъглиж. Последният инцидент е през почивните дни, когато малко преди село Тулово шофьор удря животно, излязло на пътното платно, губи управлението над автомобила и се врязва в мантинелата, която буквално е разсякла превозното средство. Водачът е откаран в болница в Стара Загора. От там обясниха, че е с опасност за живота.
В началото на ноември м.г. на същото прокълнато място двама млади души загубиха живота си. 22-годишният Цанко и Вили (23 г.) загинаха по тъмно. Изневиделица пред тях се появяват две каруци без светлини и шофьорът навлиза в насрещното платно, за да не се удари в тях. Там е пометен от автомобил и двамата младежи загиват. След инцидента са задържани двама цигани, а се оказва, че една от каруците е състезателна. Тя е подготвяна за нерегламентирано състезание на пътя Казанлък - село Черганово. По-късно през месеца 28-годишната бременна Радка от село Габарево се блъсна в безстопанствени коне и се оказа в болница.
"Големият проблем е, че конете не се водят официално собственост на никого. Затова и никой не поема отговорност. Публична тайна е, че циганите от селата в региона ги използват за кражби и с каруците си през нощта превозват материали. Не са малко и случаите, в които животните са пребивани до смърт", разказаха пред "България Днес" потресени хора от Старозагорско.
"Пропуск е, че конете не са чипирани и няма яснота кой им е собственик. Пускат се свободно да обикалят и когато излязат на пътя, никой не признава, че животното е негово. За последния случай имаме информация, че собственикът на коня не е от нашето село. Но и това не е много сигурно", коментира пред "България Днес" кметът на Тулово Милен Бакалов.
По негови думи до края на седмицата ще има среща в община Мъглиж, на която да се реши как да се сложи край на катастрофите с коне. Предвиждат се да се вписва на кого са собственост животните, както и поставянето на мантинели, за да не могат да излизат на пътя.
Местните хора са скептични. "Това ни се обещава от години, но нищо не се прави. И хората гинат на пътя. Съветът ни към всеки, който минава покрай Тулово, е: Карайте бавно, защото всичко се случва за секунди", заявиха местните хора.
Наказаха баща за смъртта на сина
Един от най-фрапиращите случаи е в участъка между Мъглиж и село Дъбово през 2016 г.
Пламен и синът му Павлин са ударени от кон късно вечерта, а момчето умира в болницата, тъй като е с тежка черепно-мозъчна травма. Делото се води срещу неизвестен извършител, а след като разследващите не откриват собствениците на коня, шофьорската книжка на бащата е отнета за 10 месеца, въпреки че той не е карал с превишена скорост, нито е употребил алкохол.