Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7428410 www.bgdnes.bg

Първи женски гайдарски състав у нас

Красимира свири на 40 градуса в Австралия

Милка учи китайски, сестра й Каролина също е във формацията

Първият женски гайдарски състав у нас вече е факт. 13 родопчанки се събраха, за да дадат началото на нова страница в пъстрата и богата история на уникалния ни фолклор.

Инициативата за създаване на състава е на ръководителя на оркестър "101 каба гайди" Костадин Илчев. Доайенът на най-обичания музикален инструмент у нас навърши наскоро 70 години, а изпълнението на талантливите дами навръх юбилея му в Смолян бе първата сценична изява на новосформирания състав. Именно към състава на "101 каба гайди" ще влиза и женската формация.

Реклама

Най-малката гайдарка в екипа е само в пети клас, а най-опитната е на 59. Макар и с най-много музикални години зад гърба си, Красимира Чуртова не се величае и приема с признателност и родопска любов новото предизвикателство.

Тя е потомка на незабравимия Апостол Кисьов. Той е основател на легендарния родопски състав "100 каба гайди" и е тачен навред (поради неразбирателство в състава през 2004 г. голяма част от гайдарите се отделят и основават "101 каба гайди").

"Той ме забеляза, че мога да пея, още като дете и ми каза - ще те направя гайдарка. Бях на 8 години, когато започна да ме взима на репетиции и участия на оркестъра", спомня си Чуртова и показва снимка от гайдарско шествие на 1 май през далечната 1969 г., което тя води заедно с Апостол Кисьов и малък гайдар.

Малцина знаят за съществуването на женския състав, в който Красимира взима дейно участие. Тепърва той ще се разраства, а родопчанките ще огласят Роженските поляни на традиционния събор на 19 юли.

"Дълги години бях учителка по музика в Смолян. Реших да се пенсионирам по-рано и да вляза веднага в състава. Така от 15 септември вместо в школото започнах репетиции", разказва пред "България Днес" Чуртова и добавя, че с колежките й и ръководителя Костадин Илчев все още обмислят името на дамския състав.

Завършила е музикалното училище в Широка лъка, след това и "Фолклор" в Музикалната академия в Пловдив. След това работи в "Културно-масова дейност" в община Смолян.

Реклама

Паралелно с това Красимира усвоява тънкостите при най-добрите родопски майстори. Един от тях е покойният бай Дафо Трендафилов.

Създавайки семейство, Красимира се отказва от работата, която изисква ангажименти в празнични и почивни дни. Започва самостоятелна кариера като гайдарка.

"Свирих в Япония на съвместно участие с ансамбъл "Филип Кутев". Участие съм имала и в Унгария, Белгия, Гърция. Черешката на тортата бе през 2008 г., когато бях на участие в Австралия - цял месец с българската диаспора", споделя Чуртова и добавя, че е издържала геройски да изсвирва родопски мелодии на 40 градуса жега с тежка автентична носия от шаяк, подарък приживе от нейната баба.

И до ден днешен има ученици японци, французи, унгарци и поляци, запленени от магията на българския фолклор. А малкият син на водещия на "Минута е много" Петър Вучков й довел американски студенти, които цял месец обучавала как да извличат звук от ярешкия мех.

Наред с Красимира друго цвете, което украсява женския гайдарски състав, е 21-годишната Милка Росенова. Родопчанката живее и учи в Пловдив "Приложна лингвистика". Специалността е с усилено изучаване на английски и китайски език.

"Имам интерес към азиатската култура, мога да чета на корейски език. Сами репетираме със сестра ми Каролина в Пловдив", споделя пред вестника Милка.

Като малка участвала активно в детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Орфей" в Смолян. Когато била в четвърти клас, баща й предложил да влезе в гайдарския състав към ансамбъла. Макар че почти всички били момчета, Милка се съгласила и с Каролина започнали уроците по гайда.

"Гайдата ми е правена от Костадин Илчев. Тя трябва да се съхранява на място, което не е влажно и няма рязка промяна на температурата, защото звукът много се променя", споделя Милка Росенова.

Както Милка и Красимира, така и останалите дами от първия женски гайдарски състав у нас са решени да покоряват не само цяла България, но и световни дестинации.

Реклама
Реклама
Реклама