Акули плуват в Пловдив

Хищниците пристигат специално от Индонезия и Шри Ланка
Най-отровните животни на планетата събрани в музей
Акули плуват под тепетата!
Шестте страховити хищника са най-новата атракция в европейската столица на културата. Пловдивският Природонаучен музей прави първата подобна експозиция у нас. В два огромни аквариума сред препарираните животни плуват няколко вида дънни акули - бамбукова и еполетова, а старша е черноперата рифова акула, която е пристигнала година преди останалите.
"Дънните акули не са толкова активни, колкото черноперата. Тя никога не спира да плува. Ако спре, ще умре. Трябва постоянно да извършва движение, за да може водата да минава през хрилете й и по този начин да усвоява разтворения кислород. Дънните акули са още бебета, но очакваме да пораснат", похвалиха се от музея пред "България Днес".
Морските риби пристигат специално от Индонезия и Шри Ланка. Пропътували са хиляди километри в специални транспортни капсули. Рифовата акула в момента е около метър, но гледачите й очакват тя да достигне два. Останалите са сравнително по-малки, но скоро и те ще добият внушителни размери. Морските обитатели живот си живеят. Хората, които се грижат за тях, ги глезят с охладена риба и дори скариди.
"Поръчали сме още два вида акули, които очакваме да пристигнат в най-скоро време. Едната е скатова, която е доста атрактивна. Голямо впечатление правят и петте мурени", допълва директорът на музея Огнян Тодоров.
Съвсем скоро експозицията с живи животни ще се сдобие с още една уникална колекция. Музеят си е поставил за цел да подбере най-отровните животни на планетата. В момента там могат да се видят 7-8 вида отровни риби. Сред тях са морският гоблин, рибата скорпион и рибата жаба. Последната е доста опасна. Когато напада, нейните жлези изпускат смъртоносното си съдържание право в жертвата. Странното създание има способността да издава лицето си напред, когато се почувства заплашена, а когато е спокойна, го прибира в нормални пропорции.
"Поръчали сме и синьопръстен октопод. Той е признат за едно от най-отровните морски животни на света. Ако бъде провокиран, хапе нападателите. Неговата отрова е тетродотоксин. Тя е 10 000 пъти по-силна от цианид. Не съществува противоотрова. Октоподът има достатъчно отрова, за да убие 26 човека", допълва Тодоров.