Клон погуби опитен пилот

Нова трагедия с малък летателен апарат
Румен Иванов каца аварийно, но се разбива в нива
"Има една емоционална клапа, която се отваря - чувството за свобода, романтиката от това, което виждаш, от усещането, че летиш."
Думите са на 63-годишния пилот Румен Иванов от Казанлък, който вчера загина при авиоинцидент край старозагорското село Юлиево.
Трагичният инцидент се случва рано в сряда сутринта. Иванов излита около 4 ч., за да извърши пръскане на нивите. Мисията не е нещо ново за мъжа, който има огромен опит и стотици часове във въздуха. Пилотът прави два-три курса над насажденията със слънчоглед (виж карето с обясненията на кметицата), когато изведнъж усеща, че има проблеми с двигателя на летателния апарат.
Иванов предприема заход за кацане, когато клон закача колесника на мотоделтапланера му, и получавайки се камшичен удар, го забива в земята. Машината се разбива на отломки, а пилотът загива на място.
Повече от четири десетилетия 63-годишният мъж лети в небето. Неведнъж на лекции и изложения е подчертавал, че моторните делтапланери са най-достъпните и безопасни уреди, които човек някога е създавал. Иванов никога не е смятал своето хоби и професия за опасно занимание.
Пилотът винаги е твърдял, че стават много повече катастрофи по земята, отколкото в небето. "Обикновено белите се случват около дома на летеца или край домовете на неговите приятели. Като се съберат, политат, емоцията ги отнася и често правят неразумни неща", споделя приживе Румен, който е много популярен в Казанлък.
От дълги години той се занимава с делтапланеризъм и е един от най-опитните в България. Загиналият е конструктор и производител на делтапланери, които продава по цял свят. Приживе е и инструктор по летене, обучил много свои млади колеги (виж карето).
Румен Иванов лети близо 40 години, бил е председател на Казанлъшкия клуб по делтапланеризъм още преди 10 ноември 1989 година. Близките му го описват като изключително прецизен инструктор - пилот делтапланерист.
Приживе създава собствена фирма за производство на ултралеки летателни апарати. От 90-те години Румен прави едноместни и двуместни делтапланери, които отиват предимно в чужбина. В края на века е имал и поръчки от България, но след това клиентите му са предимно зад граница - Австрия, Италия, ОАЕ и Кипър, както и Германия, където получава един от най-престижните отличия - типов сертификат за летателна годност.
Катастрофата край Юлиево е поредният инцидент с малък летателен апарат през последните месеци. Последният случай е от миналата седмица, когато двама души се разбиха край Ихтиман. В края на април т.г. пилот и 18-годишно момче загинаха при полет край пловдивското село Оризари. По-рано същия месец се случи и един от най-тежките инциденти напоследък - четиричленно семейство загина, след като малкият им самолет падна в Северна Македония.
Няма крилати катаджии, но презира пияниците
През 80-те години на миналия век Иванов работи като инструктор по делтапланеризъм към спортния клуб в родния Казанлък. Десет години по-късно го закриват и пилотът организира частни курсове. Казва, че животът на машината е 2000 излитания и кацания. Делтапланеристът трябва да лети наистина много редовно, за да навърти толкова за около 10-15 г. Резервоарът побира 70 литра, а с едно зареждане машината може да измине 400-500 км. Движи се с най-прост бензин А-95.
В началото Иванов обучава по 5-6 българи на година, по-късно интересът намалява. Най-възрастният му курсист е бил Боян Бобев - на 65 години. Най-голямо презрение изпитва към пияниците.
"Летенето и алкохолът не вървят ръка за ръка. Не че има крилати катаджии с дрегер в ръка, които може да ви причакат за внезапна проверка. Просто удоволствието от полета, усещането за чисто щастие няма никакъв смисъл да бъдат замъглявани от пиене", разсъждава летецът.
Кметицата на Юлиево: Пръскаше слънчогледа
"Загиналият пилот е пръскал слънчогледа, когато се появява проблем с мотора и самолетът пада."
Това коментира пред "България Днес" Десислава Неделчева, кметица на село Юлиево. Летателният апарат падна в землището на населеното място. "Много неприятен инцидент, досега не се е случвало нещо подобно. Нямаше взрив или някакъв силен трясък. Разследващите са на мястото на катастрофата и вероятно ще могат да дадат повече информация", каза още пред вестника Неделчева. Тя поясни, че инцидентът става далеч от къщите на местните хора и в нито един момент не е имало опасност за техния живот.
Същата машина погубва още двама
Делтапланер от същия вид погубва живота на други двама души. Инцидентът става през септември 2016 г. на метри от завод и бензиностанция в Казанлък. На място загива 46-годишният Тодор Тянов, който е един от най-опитните пилоти в района. Минути по-късно на път за болницата умира и спътникът му - семейният лекар Илиан Хаджииванов, който оставя три деца. Мотопланерът, производство на фирмата на Румен Иванов, излита от летището край село Овощник 15-ина минути преди трагичното приключване на разходката във въздуха. Времето е прекрасно за летене, почти няма вятър, а за най-вероятна причина се спряга повреда на двигателя.