Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7486449 www.bgdnes.bg

Фермерът, прегазил крадлив ром в Болярино: Изкормиха кравите,запалиха ми къщата

Димитракис Пирилис е пуснат от ареста срещу гаранция от 10 хил. лева

Екип на "България Днес"

"Едни и същи хора постоянно ме обират. Режат мрежата на ранчото и крадат. Случвало се е да ми убиват животни просто така, за да ме съсипят, да ми направят проблеми, от злоба. Един път заварих 3-4 тежко ранени крави. На едната бяха пръснали червата по поляната. Друг път влязоха в обора да крадат коне. Понеже едната кобила имаше малко конче - ударили го с тояга и то умря, за да могат спокойно да откраднат майка му", споделя 60-годишният кипърски фермер Димитракис Пирилис от пловдивското село Болярино. Той престоя в ареста повече от две седмици, след като бе обвинен за "умишленото причиняване на смъртта на 30-годишния Петър Гаджанов при управление на джип". Преди това циганинът и двама негови авери опитвали да откраднат пет крави от ранчото на кипъреца. От прокуратурата твърдят, че деянието може да бъде преквалифицирано като "убийство по непредпазливост". Димитракис Пирилис бе освободен от ареста срещу 10 хил. лв. гаранция в края на миналата седмица.

Бившият полицай от Кипър живее в Болярино от 18 години и дава хляб и поминък на местното население. След излизането си на свобода той отново се грижи за стопанството си, в което отглежда около 600 крави. Фермерът споделя, че след всички кражби на животни и посегателства срещу имуществото му е подавал жалби в полицията, но без резултат. Въпреки че страда от диабет и болести на сърцето, чужденецът стопанисва хиляди декари земя и помага на местните хора не само с работа, а и финансово. Кипърецът е дал помещение и парично дарение за направата на пенсионерски клуб в село Гранит. Докато беше в ареста, жители на Болярино внесоха подписка в съда, с която изразят подкрепата си за кипъреца. Въпреки добрините си Димитракис често става жертва на апаши, твърди, че през годините са му откраднали над 200 крави, съобщава сайтът "Марица".

"Политиците и ръководителите на държавата да си помислят как децата и внуците ни да живеят по-добре тук, а не да стават жертви на произвола. Трябва да се направят хубави закони - да е ясно как се действа, за да бъдат защитавани гражданите, а не престъпниците. При мен се повтаря едно и също - кражба след кражба. Пускам жалби до полицията в Раковски - много пъти дори въобще не идват. От края на миналата година досега са ми крали добитък най-малко 15-20 пъти. Всеки ден сам обикалям с джипа и си пазя имота - нямаме възможност да наемем охрана. Но крадците са умни. Често дори идват с бус. Идват, режат мрежата, извеждат животните, товарят ги и заминават", споделя фермерът. Допълва, че преди няколко години бандити запалили къщата му, която преди това обрали. За щастие при палежа нямало хора в имота. Щетите само от този палеж са за над половин милион лева. Извършителят и до днес не е открит, твърди Димитракис Пирилис. Той има подозрения кой е виновен, но нямал доказателства. Знаел и кой му е задигнал 32 хил. лв. и казал името му на ченгетата, но отново без резултат.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама