Умните мошеници

Хакерите ни най-добрите в света
Наши киберфакири точат стотици милиони на година
Признанието, че БГ хакерите са едни от най-добрите в света, отдавна е направено. Шапка пред таланта на гениалните ни престъпници свалят САЩ, Русия и десетки европейски многомилионни компании, попаднали под жилото на острия им ум. Не само че българите са номер 1 в областта на изработването на устройства за измами с банкомати, но те са и хората, които въобще измислят т.нар. скиминг.
Освен на полето на банковите измами родните ни умници водят и класациите по кибератаки. Доказа го хакването на НАП и изтичането на над 5 милиона лични данни. Доказват го и много други примери, които периодично сриват представите за сигурност в компютърния свят.
Една от най-впечатляващите кибератаки от последните години е хакването от неизвестен българин на най-популярната музикална стрийминг услуга на пазара в момента Spotify. За няколко месеца българин фантом успява да източи над 1,5 млн. долара. Мащабната схема носи на автора или авторите си колосални печалби, а най-любопитното е, че тя изглежда напълно легална. Измамата блясва преди по-малко от година. За да стане ясно как нашенецът е пробил системата, е нужно да посочим как работи Spotify. Хората, които могат да генерират печалби от програмата, са големите продуценти, които държат права върху музикални творби. Такива са Sony, Warner и други подобни гиганти. Те представляват световните музикални звезди. Това, което определя печалбата, е броят на слушанията на даден артист или песен. Колкото повече слушания имаш месечно, толкова повече пари получаваш. Схемата, която води към България, най-вероятно е и законна. Човекът или хората, които стоят зад нея, просто са хванали цаката и печелят от това. През септември 2017-а се забелязва, че две "съмнителни" плейлисти стремглаво се изкачват в класациите - това са Soulful Music и Music From The Heart. В тях имало песни, съдържащи специфичен код, в който има информация за записа на песента. Всеки такъв код е уникален и се използва именно за улесняване при заплащането на авторски права. Такъв код има във всяка песен. Именно този шифър в песните води към България. Двете плейлисти съдържали приблизително по 500 парчета, всички на незнайни артисти, за които няма почти никаква информация. Голяма част от тези песни пък били само около 30-ина секунди, което покрива точно минимума на компанията, за да се монетизират слушанията. След като започват проверка от компанията, става ясно и че компилациите имат и постоянни слушатели - всеки месец те са около 1200. Което е почти невъзможно. Едно от обясненията е, че човек или група от България са направили 1200 акаунта, които в продължение на месеци са "слушали" тези песни, за да печелят от тях. Простата калкулация е следната. 1200 акаунта слушат постоянно тези 1000 песни по 30 секунди. Приблизително това прави по 72 млн. слушания месечно. Spotify плаща по 0,004 цента на ден на песен. Не на слушане, а на песен, ако тя е слушана в деня. Резултатът е печалба от над 1,5 млн. долара. Имената на хакерите, ако въобще се знаят, се пазят в дълбока тайна.
През 2012-а пък след цяло десетилетие преследване в САЩ бе заловен българският хакер Алексей Коларов. Твърди се, че е бил част от международна банда, задигнала десетки милиони долари. Коларов бе осъден на 30 месеца в Ню Джърси. Българинът се призна за виновен, занимавал се с кражба на самоличности и търгувал с чужди кредитни карти. Властите се натъкнали на бандата още през 2004 г. Тогава групата вече била откраднала данните от 1,5 милиона акаунта и присвоила поне $4 000 000 чрез тегления и препродаване на крадени стоки чрез сайтове като eBay. Интересно е, че Коларов също е спипан от парагвайската национала полиция, както и Краля на БГ хакерите Кавръков. Константин Симеонов Кавръков е българинът, осъден за проникване в банковата сметка на основателя на "Майкрософт" Бил Гейтс. След като на два пъти успява да избяга чудодейно от затвора, през 2017 г. той е арестуван случайно в пристанищната зона на град Замбоанга в опит да стигне с ферибот до остров Тави-Тави. 35-годишният Кавръков е считан за лидер на международен престъпен синдикат, отговорен за клонирането на стотици хиляди дебитни и кредитни карти. Българинът получава присъда в Парагвай, след като е признат за виновен за виртуални банкови измами. Заради деянието си става известен като "царя на хакерите". Измъква се от затвора и по-късно пристига във Филипините. Смята се, че поради пропуски в сигурността на банковата система на Филипините Кавръков и групата му, която се представя като "българската група на суперхакерите", са избрали да действат главно в страната.
ПБГбг хакери удрят казино в Хърватска. С помощта на специален софтуер те настройвали игралните автомати и по този начин винаги печелят като във филма "Бандата на Оушън". Нашенците успяват да източат десетки хиляди евро за отрицателно време.
През 2007 година наши киберфакири влязоха в новинарските емисии на Македония с предупреждение да не се създават изкуствени конфликти между двата народа. През 2009 година български хакери проникнаха в сайта на сръбска медия, дръзнала да обяви шопската салата за техен патент. Зората е може би през далечната 1999 г. Тогава нашенци, нарекли себе си Varna Hacker Group, проникват в интернет страницата на американския Сенат и оставят съобщения. Неслучайно Пентагонът предлага 42 милиона долара финансиране за всеки, който може да предложи новаторски решения за защита от кибератаките.