Водят магарета на плаж за здраве

Пет добичета чакат за пенсиониране
Със специални маски гонят досадните насекоми от животните в старчески дом
За разлика от прасетата магаретата в България живот си живеят.
Дългоушатите животни умират от кеф в специално пригодения санаториум край благоевградското село Баничан. Пенсионерските си дни те прекарват на плаж, събирайки загар под жаркото слънце.
"Горещините са перфектното време за магаретата. Тези животни идват от Египет и предпочитат топлите дни пред студените. Повечето настанени при нас животни са с артрит и през летните месеци се чувстват значително по-добре. По цял ден са на паша и се препичат под слънчевите лъчи", разказа пред "България Днес" ветеринарът д-р Марио Дърпаров, който се грижи за животните в приюта.
Високите градуси въобще не са проблем за чифтокопитните, но мухите са. И то голям! За да предпазят ушатите пенсионери от напастта, гледачите им са поръчали специални мрежести маски. Те се поставят върху главата и ушите и ги спасяват от неприятните рани, които предизвикват насекомите. Освен това копитата на магаретата стриктно се слеят и се подрязват при нужда.
"Когато започнат да плюят храната и не могат да дъвчат, обработваме зъбите им със зъболекарски инструменти. Имаме специална пила, с която изпиляваме неравностите в устата им, за да се чувстват добре. Много често им се дават моркови като добавка към храната. Имат си всичко, нищо не им липсва", допълва ветеринарът.
У нас няма магаре, което да не завиди на охолния начин на живот на събратята си. Приютът в село Баничан към момента е единствен в България и се пука по шевовете. 59 са неговите обитатели, а петима чакат на опашка за пенсиониране.
"За момента няма как да ги приемем и ходим по домовете. Опитваме се да разширим приюта и се надяваме скоро чакащите да дойдат при нас", категоричен е д-р Дърпатов.
Отскоро на магаретата компания правят и кучета. 13 четириноги с тежка съдба са намерили спасение в приюта. Сред последните е черно бездомно куче, което е намерено на улицата с разкъсани бутове и счупен крак. Специалистите веднага го поемат и успяват да го излекуват. Днес новият опашат обитател се чувства повече от добре.