Чумата настъпва при спрян лов

Ловци недоволстват срещу забрана
Армията влезе в битката със заразата
Африканската чума ще стане още по-страшна и в по-големи размери, ако дивите прасета не бъдат отстрелвани.
Това категорично заявиха пред "България Днес" родни ловци по повод решението на земеделския министър Десислава Танева да забрани лова в инфектираните от африканска чума по свинете райони.
Според авджиите трябва да продължи отстрелът на глигани, за да се спре разпространението на заразата. Институциите контрираха - ако няма лов, животните няма да се разпръскват и ще стоят в огнищата на болестта. В ловджийските среди все по-често се чува недоволство, че още преди няколко месеца са предупредили за опасността, но никой не ги е послушал. Нещо повече, забранили им по време на лов да използват кучета и така не можели да отстрелват глигани.
Забраната важи за инфектираните зони, които са около 200 кв. км. Въвежда се и режим на лов след изтичане на периода на ограничен достъп, който е не по-малко от 2 месеца след констатирането на случая - за индивидуален лов, и 6 месеца - за групов лов. Забрана за достъп до ловностопанските територии имат още берачи на билки, гъби и трюфели.
Държавата се опитва да умилостиви авджиите, като запазва обещаното възнаграждение от 150 лв. за хора, подали сигнал за труп на диво прасе в инфектираните зони, и 50 лв. за отстрел на дива свиня извън тях.
На фона на битката с африканската чума се случи и неприятен инцидент. 72-годишен ловец получи инфаркт, и то само минути, след като застреля глиган. Драматичната сцена се разиграва в неделя, когато ловната дружинка обикаля връх Сакарка, край смолянското село Соколовци. Изневиделица другарите му чуват вик и когато отиват при колегата, се натъкват на страшна гледка. Ловецът Анастас Ларински лежал на земята, а само на 200 м от него било поваленото диво прасе. Аутопсията показала, че мъжът е получил инфаркт.
Междувременно родната армия се включи в справянето с последствията от африканската чума. Техника от поделението в Белене съдейства за извозването на хиляди прасета от свинекомплекса в свищовското село Българско Сливово. До вчера бяха умъртвени 2000 животни, остават още 15 000. По същото време приключва евтаназията в два от трите свинекомплекса в Русенско, засегнати от африканската чума. В петък са загробени и последните от 17 хиляди прасета в Николово, а вчера на финала бяха дейностите от фермата в Бръшлен с 40 000 животни. В двете населени места се извършва усилена дезинфекция, за да могат да започнат работа възможно най-скоро. Нови прасета могат да влязат там най-рано след 6 месеца. В третия голям свинекомплекс в Русенско - Голямо Враново, загробването започна в събота и вече са убити над 3000 прасета.
Трите ферми ще получат компенсация от държавата за загробване и дезинфекция за общо 1,5 млн. лева.
Откриват сезона за пъдпъдъци
Ловният сезон за пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина се открива на 10 август (събота). Това съобщиха от Североизточното държавно предприятие.
По време на ловния излет ловците имат право да отстрелят до 15 пъдпъдъка, до 10 броя гривяк, гугргулица, горски бекас и обикновена бекасина. Забранено е използването на електрически звукопроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, както и ловни хрътки.
Ловуването за дребен дивеч се извършва в събота и неделя и дните, обявени за национални празници. По време на лов се забранява употребата на алкохол и наркотични вещества.