Онкологът д-р Парашкев Цветков: Все повече млади жени с рак на гърдата

Драстично е скочил процентът на заболелите на възраст между 28 и 33 години
"Всяка жена да се оглежда постоянно и ако забележи нещо по гърдите си, каквото и да е то, което преди това не е виждала, веднага да отиде на специалист. Елементарно, просто, ясно и резултатно. Разбира се, поне веднъж годишно да се прави и профилактичен преглед. И да не се залита с мамографиите. Стандартът в диагнозата е първо преглед, после ехографско изследване и впоследствие евентуално мамография. Но най-важна си остава думата на специалиста", заявява пред "България Днес" известният пловдивски хирург онколог д-р Парашкев Цветков. Повод за коментара на специалиста са притеснителните данни, че за последните години у нас драстично е скочил процентът на заболелите от рак на гърдата жени на възраст между 28 и 33 години. Допреди 10 години статистиката сочи, че случаите на разболяла се от рак на гърдата жена под 40 години са изключително редки. По думите на онколога обяснението е повече от очевидно.
"Във всяка страна с повишаване на стандарта на живот пропорционално болестите, в случая раковите болести, зачестяват и съответно възрастта на заболелите се изтегля надолу. Колкото и тривиално да ви звучи, в основата са лошите условия - мръсният въздух, некачествените храни, огромния стрес, който е съпътстван и с неглижиране на грижата за тялото и здравето. Всичко това води до едно натрупване, което дава негативните резултати", заявява д-р Цветков. Той напомня, че ракът на гърдата е лечим, но за да е такъв, той трябва да се открие овреме. Това предполага задължителна профилактика, свързана с посещение при специалист поне веднъж годишно. Хирургът е категоричен, че трябва да се въведе у нас, както е навсякъде по света и специален компютърен алгоритъм, от който да се ползват лекарите. Идеята на програмата е в нея да се задават определен брой симптоми за конкретния пациент, а тя автоматично да генерира резултата и необходимостта от специфични манипулации.
"По този начин бързо, безболезнено и най-важното - своевременно, пациентът се изпраща при подходящия специалист и евентуално след това се предприема необходимото лечение", казва д-р Цветков. Той е категоричен, че апаратурата, медикаментите и лечението за тази болест в България са на световно ниво и чужбина не може да предложи повече, отколкото пациентите получават у нас.