Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7702633 www.bgdnes.bg

Отиде си учителят на фолка

Твори във всички етно области

Димитър Колев половин век е композитор и диригент 

Учителя на българския фолклор си отиде от този свят.

Титулуваният композитор и диригент Димитър Колев издъхна преди дни на 72-годишна възраст. Той ще се помни не само с впечатляващата си творческа дейност, но и като човек, дал път в музикалната кариера на редица български изпълнители.

Димитър Колев е роден на 15 декември 1946 година в Кърджали, но от 1973 година живее в Стара Загора. Завършил е Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, след което поставя началото на дългогодишна педагогическа дейност в областта на фолклорната музика.

Реклама

В Тракия и Странджа е познат като светило, за което няма тайни в народната ни музика. Всеки млад талант иска да учи при него. В школата му попада и бъдещата фолкпевица Емилия.

На 12-годишна възраст тя започва да учи народно пеене при Живка Казакова и Димитър Колев. След това продължава обучението си в Музикалното училище в Широка лъка. Три години по-късно младата певица се отказва, за да подпише договор с музикална компания "Пайнер". От димитровградската компания я одобряват, въпреки че гласът й е необработен. До ден-днешен Емилия е благодарна на учителя си за подготовката, а преди дни буквално е съкрушена, когато разбира за кончината му.

"Той беше човек, на когото дължа много от това, което съм в момента, Един човек, който ми даде толкова много! Даде ми основата, която до ден днешен ми е нужна, и се гордея, че точно той беше първият ми учител по музика", заяви гълъбовската певица.

Няма човек в Стара Загора, който да не знае за половинвековното дело на бележития музикант. Учениците на акордеониста са хиляди. Фолклорни изпълнители от големите музикални компании се допитват до него, преди да пуснат нов проект.

Повече от 40 години той е главен диригент на ансамбъл "Загоре" в града на липите и е автор на голяма част от репертоара му. Зад гърба си има повече от 400 заглавия. Създал е музика за големи формации, певци, инструменталисти и солисти. Работил е с много изпълнители от Странджа и Тракия. Може да се похвали с произведения от всички фолклорни области на България - нещо, което не е постигано от много хора, тъй като всяка етно област има своята специфика и трудно може един човек да разбере всичките.

За високите му професионални успехи и по повод 55 години от създаването на ансамбъл "Загоре" Съюзът на музикалните и танцови дейци награждава Колев със "Златна лира". За високи художествено-творчески постижения и за цялостната му творческа дейност е удостоен с наградата "Стара Загора". На 25 април 2016 г. на Националната музикална среща на акордеонистите в Калофер му е връчена наградата "Най-добър педагог в акордеонното изкуство". А безчет са призовете му от наши и международни фестивали.

Реклама

"Педагогическата дейност е едното ми голямо удоволствие, другото е да свиря на акордеон, първата ми любов, която продължавам. След това е диригентската дейност, а другата е композиторската. Казвам я последна, но тя не е на последно място, основна е. Акцентът е навсякъде", казва приживе Колев. И добавя: "Ако не се чувствах постоянно горд, че съм българин, нямаше да съм тук. Имал съм шансове да остана в Австрия, Франция, Испания, къде ли не. На моята жена съм й казвал - след родината и музиката ти си на трето място. Обичам си родината, макар за държавата ни да имам особено мнение".

Той въвежда и термина "фолк фитнес" - това са клубовете, където непрофесионалисти се учат да играят народни танци. Колев бе много щастлив, че млади и стари проявяват такъв голям интерес към фолклора ни през последните години.

Реклама
Реклама
Реклама