Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7991108 www.bgdnes.bg

Пещерна река носи вода за Перник

Трасето минава през легендарно скривалище на Вълчан войвода

Пещерите в карстовия район от южната страна на Витоша ще доведат спасителната вода за Перник. От вчера безпрецедентният план е в ход. Според автора му, спелеолога инж. Атанас Русев, резултатът ще дойде още в следващите седмица-две с помощта на доброволци. Атанас Русев и те се наемат да поемат отговорността да спасят над 120 000 жители на Перник. В бедстващия град определят инженера и доброволците като истински герои. Към екипа валят благодарности и пожелания за успех. Десетки предлагат помощта си, а в града и околните села се сформират граждански отряди.

Първите литри вода към превърналия се в пустиня язовир "Студена" отекоха още във вторник. С ръкавици и дебели дрехи, въоръжени с лопати, дузина мъже от селата Кладница, Рударци, Драгичево и пернишкия кв. "Църква" разчистиха за ден водосборната зона "Сива грамада". И се похвалиха с резултата - водата в тръбите там се увеличила двойно - нивото е вдигнато от 5 на 11 см. А същия ден държавата се съгласи да отпусне 330 000 лв. за плана на Атанас Русев да докара вода до "Студена" през пещерите над язовира.
Часове по-късно, вчера сутринта, операцията вече е в ход. Самият пещерняк разясни първата част от нея. Започва се с възстановяване на Палакарийския канал, разположен в южната част на Витоша. Той е проектиран и построен, за да събира водосбора на река Палакария, който е по-голям от този на Струма, в горното й течение.
"Палакарийският воден канал е с дължина 8,8 км и може да проведе максимално 930 л/с. Неговото огромно предимство при зимни условия е, че се намира на сравнително ниска надморска височина, средно 1320 м, и всички обединени водоизточници (7 каптажа) в него идват от огромни склонове на планината с южно изложение", обяснява инж. Русев.
Проблемът е, че през последните десетилетия каналът е зарязан и на места унищожен или водата се отклонява в различни посоки, а не към язовир "Студена". Вчера преди обяд Русев съобщи за първите действия по трасето - заедно с екипи на МВР се спира незаконно отклонение по трасето. А счупена част от канала, от която се изливат хиляди литри вода, се възстановява.


Следващата мярка е почистване на т.нар "губилища" (карстови образувания, популярни като понори, които представляват комини, в които изчезват наземно течащите води).
"Водата от Палакарийския воден канал се влива в Струма и само след 1,7 км и 70 м по-ниско всички води в коритото на р. Струма по време на маловодие потъват под земята в 12 основни губилища", обяснява спецът и допълва:
"Оттук при маловодие цялата вода се транспортира под земята за около 25 - 35 часа в огромната пещерна система "Екстрем-Врелото", за да излезе след приблизително 5 километра по права линия и 150 метра по-ниско, през извора "Врелото". С разчистване на губилищата ще се постигне максимално навлизане на вода към подземната река" - казва Русев.
Спелеологът уточнява, че надолу по Струма има и друга група понори, откъдето водата изчезва към една от най-сложните пещерни системи - Духлата. Самият Русев преди 15 години води там спасителна акция, след като седем човека, включително три деца, остават в подземен капан заради придошли води.
При "Врелото" ще се работи, за да се гарантира, че увеличеният воден поток, стигащ под земята дотам, ще се излива в чашата на язовир "Студена". Самият извор е най-големият в "Боснешкия карстов район". Зад него се намира огромната пещерна система Врелото. Спелеологът Русев уточнява, че я изследват от 1990 г насам. Проучени са едва 8 километра, а предположенията са, че дължината може би е до невероятните 60-80 км.
"Изследвали сме подземната река в продължение на няколко километра под земята и сме установили, че тази пещерна система може да проведе огромни водни количества - вероятно надхвърлящи и 10 000 л/с., ако ги приеме. В пещерата Врелото постъпват и други подземни притоци към основната подземна река, от други водосборни райони, различни от този на р. Струма, идващи отново от Витоша", обяснява Атанас Русев.
Самият извор "Врелото" се намира на 500 метра от чашата на "Студена" и по естествен гравитачен път се влива в язовира. Атанас Русев обяснява, че там е изграден каптаж, но човешката намеса в последните години е била пагубна. Водовземното съоръжение първоначално трябвало да поема само 1/4 от постъпващата вода, а останалата да влиза в "Студена". Сега всичко се влива в каптажа, вместо да продължава към язовира, от който Перник и селата пият вода.
Атанас Русев поставя почти нереално къси срокове за плана си, който уточнява, че е първа част от цялата операция. Според него той ще бъде изпълнен за една-две седмици и дори може да бъде завършен за Коледа. Самият той моли граждани да не проявяват излишна самоинициатива за предстоящите мероприятия, но уточнява, че ще обявява дали акцията се нуждае от доброволци или материали. След като държавата отпусна пари за безпрецедентния план, самият Русев обяви, че му е обещана цялата възможна подкрепа на правителството, МВР, областната и общинската управа на Перник.
Докато експертите се заемат с мащабната операция, хората в селата около пещерните системи припомнят, че в тях е едно от предполагаемото скривалище на съкровищата на Вълчан войвода. Преди десетилетие в района се разрази истинска златна треска. Според иманяри в пещерите не само че е скрито съкровището на Вълчан, но според легендата в недрата на земята е скрит т.нар Римски музей, зали със съкровища от римско време.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама