Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8129155 www.bgdnes.bg

Аферата с паспортите влиза в съда

15 месеца след арестите в ДАБЧ

Прецизираха обвинението срещу групата

Аферата с паспортите, заради която бяха извършени арести в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), най-сетне влиза в съда. "България Днес" научи, че това ще се случи най-късно до десетина дни.
Акцията бе проведена на 29 октомври 2018 година. Тогава бяха задържани 20 човека и иззети много документи. Ден по-късно стана ясно, че само четирима от арестуваните ще се сдобият с обвинения. Това са бившият шеф на агенцията Петър Харалампиев, главният секретар на службата Красимир Томов, сърбинът Марко Стойов и бизнес дама от Кюстендил. Според прокуратурата Харалампиев е посочвал конкретни тарифи за издаването на удостоверения за български произход, както и размер на подкупи само за входиране на документите в ДАБЧ. Той разяснявал на посредници каква е схемата за получаване на такива удостоверения и колко ще струва. В противен случай преписките на лицата, искащи удостоверения, се забавяли от администрацията. Още в самото начало собственичката на фирма за преводи и легализация Петя Симеонова бе пусната под гаранция, а тримата мъже лежаха доста време в ареста. Преди да изтече максималният срок на задържане, без внесени обвинения те бяха освободени срещу парични гаранции. Петър Харалампиев излезе срещу рекордните 100 бона. Ако до април тази година не бяха внесени обвинения, и гаранциите трябваше да отпаднат. Това обаче няма да се наложи, защото обвинението ще бъде внесено в съда тази или следващата седмица. То е било прецизирано според прокурорската теза, как точно са се раздавали подкупите. През последните няколко дни тече предявяване на разследваните. Последен с прецизирано обвинение се сдоби сърбинът Марко Стойов. Вчера по обяд той бе повикан с адвоката си Андриян Боянов, за да им бъдат предявени материалите. Това се случи точно 15 месеца след нахлуването на МВР, прокурори и служители на Комисията за борба с корупцията в сградата на ДАБЧ.
Активизацията по разследването и влизането му в съдебна фаза идва дни след като наблюдаващият прокурор по делото Ангел Кънев обясни, че обвинението се е забавило, защото случаят е много труден. Той заяви това на журналистически въпрос след задържането на министъра на околната среда и водите Нено Димов.
Основните козове на разследващите са наследникът на задържания шеф Петър Харалампиев - Димитър Владимиров, както и справка за задграничните пътувания на отстранения председател. Владимиров разказал пред следователите как с очите си е видял Стойов да се среща с Харалампиев и главния секретар на агенцията Красимир Томов и да предава суми в евро за подкупи. Парите били от граждани на Албания и Косово, които искали да получат удостоверения за българско гражданство, без да са наши сънародници.

От тогавашния си пост на зам.-председател на ДАБЧ Владимиров обяснява, че задържаните са участници в организирана престъпна група. Според запознати той също е бил сред първоначално арестуваните, но след като е дал показания, е пуснат. Затова защитата смята, че Владимиров може да е предубеден, както и че аферата може да пропадне, ако се гради само на думите му.
Пред следователи проговорила и служителката в ДАБЧ Ива Крумова. Тя разказала, че Томов и Харалампиев са нареждали да се изготвят удостоверения за български произход на сърби, всички представлявани от Марко Стойов.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама